Xinhua

Dünyanın, Covid-19 salgınının yayılmasını durdurmak için güçlerini birleştirdiği kritik bir anda, Çin ve Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) önde gelen epidemiyologların salı günü görüş alışverişinde bulunması, ikili iş birliğinin yanı sıra devam eden salgına karşı küresel mücadelede cesaret verici bir adım.

Edinburgh Üniversitesinin organize ettiği çevrim içi toplantıda, Çinli Solunum Hastalıkları Uzmanı Zhong Nanshan ve ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci, ölümcül virüsün üstesinden gelmek için küresel dayanışma ve iş birliğini daha fazla artırmak için çaba gösterilmesi çağrısında bulundu. Onların açıklamaları, salgını yenmek için insanlığın ellerini birleştirmesi ve birlikte çalışması, ayrıca bu musibetten çıkmanın tek yolunun bu olduğu konusunda büyüyen küresel kamu uzlaşmasının bir yansımasıdır.

İki uzmanın dikkat çektiği gibi, virüs sadece bir ülkede yok edilirse, ancak dünyanın diğer kesimlerinde yayılmasına izin verilirse, sınır ötesi bulaşmalar yoluyla hızlı bir şekilde mutasyona uğrayacak ve salgın er ya geç tekrar alevlenecek. 

Virüse karşı kesin bir zafer elde etmek için, küresel toplumun bilimsel temelli yaklaşım izlemesi büyük önem taşıyor ve gerekli bir durum. 

Zhong ile Fauci, aşıların salgınla mücadele konusunda oynayabileceği rol konusunda iyimser değerlendirmeler yaptı ve aşı programını başlatan birçok ülke yeni vakalarda düşüşlere tanıklık ettiği için, işlerin bir yıl sonra daha iyi olabileceğine inandıklarını dile getirdi.

İŞ BİRLİĞİ WASHINGTON YÖNETİMİNİN SİYASİ AMAÇLI ADIMLARI YÜZÜNDEN SEKTEYE UĞRADI

Aşılama uygulamalarını desteklerken hükümetler, salgında toparlanmaya yol açacak hızlı ve erken önlemler almak yerine, salgının kontrol edilmesi ve önlenmesi gerekliliğine uygun olarak ekonomik toparlanma stratejilerini adım adım planlamalıdır. Bununla birlikte, dünyanın dört bir yanındaki bilim insanlarının, daha etkili ilaçlar ve aşılar araştırma ve geliştirme konusunda iş birliğini artırmaya ihtiyaç bulunmaktadır.

Dünyanın iki büyük ekonomisi olarak Çin ile ABD arasındaki iş birliği büyük önem arz etmektedir. İki ülkeden bilim insanları ve sağlık çalışanları, salgının başlamasından bu yana birlikte çalışmaya devam etmekteler. Fakat bu iş birliği, Washington yönetiminin siyasi amaçlı adımları yüzünden sekteye uğradı.

Şimdi ABD yönetiminin, daha mantıklı tavır alması ve daha bilimsel önlemleri kabul etmesi yönündeki iyi haberler, uluslararası toplumunun takdirini aldı.

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden’in, şubat ayında yaptığı telefon görüşmesinde fikir birliğine vardığı gibi, iki taraf, Çin-ABD ilişkileri ve karşılıklı çıkarlar konusunda yakın iletişimi sürdürmeye devam etmelidir.

Virüse karşı mücadelede ikili iş birliğini güçlendirmek, iki ülke halklarının ve uluslararası toplumun beklentilerini karşılayacaktır. Covid-19 ile mücadelenin önde gelen iki uzmanı arasındaki samimi iletişim, bu alanda daha fazla Çin-ABD iş birliği için iyi bir örnek oluşturdu.