Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi Epidemiyoloji Baş Uzmanı Wu Zunyou, mevcut önlemlerin Covid-19 varyantlarının yayılmasını etkili şekilde önleyebileceğini söyledi.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yakın tarihte birçok ülkede Delta ve Omicron’un birleşimi olan yeni bir varyantın tespit edildiğini doğruladı.

Wu Zunyou, dün düzenlenen basın toplantısında, “DSÖ, yeni varyantı doğruladı. Aynı hasta hem Delta hem de Omicron ile enfekte olabiliyor. İki virüs, yeni bir varyantı oluşturdu. Söz konusu varyant, şu ana kadar sadece birkaç Avrupa ülkesinde görüldü, ancak onlarca vaka kayıtlara geçti.’’ diye konuştu.

İlk araştırmaların, yeni varyantta büyük değişiklik gözlenmediğini ortaya koyduğunu dile getiren Çinli yetkili, ancak varyantın patojenitesi, bulaşıcılığı ve aşıdan kaçış becerisi hakkında bir sonuca ulaşmak için henüz erken olduğunu kaydetti.

Wu, ‘‘İki yıldan fazla süre boyunca biriktirdiğimiz deneyimler, mevcut önlemlerimizin yeni varyantın geniş çaplı yayılmasını da etkili şekilde önleyebileceğini kanıtladı.”ifadelerini kullandı.