Ronnie “Roket” O’Sullivan, snooker kariyerine son verdikten sonra da bu sporun geleceğine etki edecek gibi gözüküyor.

46 yaşındaki Ronnie O’Sullivan’ın snooker hayatına ne zaman son vereceği bilnimiyor. Yılın belli başlı dönemlerinde emekliliğe göz kırpan açıklamalarda bulunan Roket, 2022 Snooker Dünya Şampiyonası’na ise David Gilbert’ı 10-5 mağlup ederek başladı.

Çin’in yetiştirdiği özel yeteneklerden biri olan Zhao Xintong ile bir süredir çalışan Roket, 25 yaşındaki sporcunun snookerın geleceğinde önemli bir yere sahip olacağını düşünüyor.

Birleşik Krallık Şampiyonası ve German Masters’ta zafere ulaşan Xintong, O’Sullivan’ın açık açık destek verdiği bir isim durumunda.

Zhao Xintong’un kendisine ait Crucible’daki rekor şampiyonluk seviyesine ulaşabileceğini düşünen Roket, “Başarıya ulaşacak yeteneği, seviyesi ve zekâsı var. Potansiyelinin %80’ini karşılarsa beş veya altı kez dünya şampiyonu olur.” diye konuştu.

Ronnie, Zhao’nun snookerı daha ileriye taşıyacak bir oyuncu olduğunu düşündüğü için 25 yaşındaki sporcuya mentörlük etmeye devam ediyor.

Ronnie sözlerini şöyle tamamladı:

“Çok uzun süreler bu sporda kalmayacağım, onun beraber vakit geçirmekten keyif alıyorum. İlk tur maçını izlemekten çok keyif aldım. Heyecan vericiydi. Ona bazı hareketleri göstermek hoşuma gidiyor.

Snooker ile işim bitince arkamda zarar verecek birisini bırakmam gerekiyor. Zhao, işte o isim. Oyunu bana çok benziyor bu yüzden kendisine yardımcı olabiliyorum.”

Kaynak: Eurosport Türkiye