5 Şubat’ta Beijing Kış Olimpiyatları’nda kısa mesafe sürat pateni takımı Çin’in ilk altın madalyasını kazandıktan sonra takım üyelerinden Çinli sporcu Wu Dajing, “Dört yılda çok şey yaşadım, bugün bir rüya gerçekleştirdim.” diye duygularını ifade etti.

Sporcular her mücadelede kendini aşarak, daha iyi performans göstermek için çabalar. Madalya olsun yada olmasın, onlar zaten kazananlardır.

28 yaşındaki Wu Dajing ayaklarının 50 yaşında gibi gösterdiğini dile getirdi. PyeongChang Kış Olimpiyatları’nda 500 metre kısa mesafe sürat pateni finalinde şampiyonluğu kazanan Wu Dajing, Beijing Kış Olimpiyatları’nda da iyi performans gösterdi. Devam eden Beijing Kış Olimpiyatları’nda kısa mesafe sürat pateni karışık takım finalinde ve erkekler 1000 metre kısa mesafe sürat pateni finalinde Wu Dajing, birinci ve dördüncü sıralarda yer aldı.

Uzun yıllar boyunca paten ayakkabısı giydiği için Wu Dajing’in ayakları ciddi şekilde deforme oldu.

Daha önce Wu Dajing bir televizyon programına katılırken ayaklarını şöyle tarif etti:

“Çirkin bir çift ayağım var.”

Ama bu ayaklar, Çin takımının rüyalarını gerçekleştirmek için katkıda bulundu.

8 Şubat’ta 2022 Beijing Kış Olimpiyatları’nın kadınlar serbest stil kayak müsabakasında yarışan Çinli sporcu Gu Ailing, altın madalyanın sahibi oldu.

Kayak ve eğitimini dengelemek için Gu Ailing, lisedeyken 3 yılda 4 yıllık programı tamamladı.

Gu Ailing, günde 10 saatten fazla uyuyor ve yüksek derecede öz disipline sahip. Ritmi bozmamak için karda antrenman yaparken Gu Ailing saatlerce yemeden, içmeden devam edebiliyor.

Gu Ailing’in başarısının sırrı, “Her şeyi iyi yapmaya kendisini adaması” oldu.

7 Şubat’ta Çinli sporcu Su Yiming, Beijing Kış Olimpiyatları’nda erkekler snowboard yamaç stili finali müsabakasında gümüş madalya kazandı.

17 yaşındaki Su, Kış Olimpiyatları tarihinde erkekler snowboard yamaç stili dalında madalya kazanan ilk Asyalı sporcu oldu.

Su’nun yeteneğinin arkasında ayrıca sıkı çalışması da yer alıyor. 4 yaşında snowboard sporuna başlayan Su Yiming, yeni zor hareketlerde ustalaşmak için aynı hareketi günde 6 saat çalışabiliyor. Çok sayıda antrenman yapması nedeniyle Su bir haftada 4 snowborad kırdı.

Ancak Su Yiming şöyle konuştu:

“Yorgun hissetmiyorum, çünkü bu süreçte zevk alabiliyorum.”

50 yaşındaki Almanya’dan sürat pateni sporcusu Claudia Pechstein, tekrar Beijing Kış Olimpiyatları’na adım attı. Claudia Pechstein, tarihin en yaşı kadın kış olimpiyatları sporcusu durumunda.

Claudia Pechstein, 7 kez kış olimpiyatlarına katıldı ve 5 altın, 2 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı. 5 Şubat’ta Beijing Kış Olimpiyatları’nda bayanlar 3000 metre sürat pateni yarışmasında Claudia Pechstein “sonuncu” sırada yer alsa da seyircilerin şampiyon alkışını aldı.  Yaşının getirdiği egzersiz sınırlamalarının üstesinden gelmesi, ayrıca takdir edici bir mücadeleydi.

Claudia Pechstein, “Bitiş çizgisini gülümseyerek geçtim” dedi.

Sürat patencisi olmasının dışında Claudia Pechstein aynı zamanda bir polis memurudur.

Belki Claudia Pechstein “en hızlı paten subayı” olabilir.

6 Şubat’ta Beijing Kış Olimpiyatları’nda erkekler tek kızak üçüncü turunda Gürcistanlı sporcu Saba Kumaritashvili 31. sırada yer aldı.

Madalya elde etmemesine rağmen Saba Kumaritashvili kuzeninin rüyasını gerçekleştirdi.

12 yıl önce Saba Kumaritashvili’nin kuzeni ve 21 yaşındaki kızak sporcusu Nodar Kumaritashvili bir eğitimde trajik bir şekilde hayatını kaybetti.

O sırada sadece 9 yaşında olan Saba, kuzeninin bir kış olimpiyatlarına katılma isteğini yerine getirmeye karar verdi. Saba, “2010’daki olayı asla unutmayacağım. Ama Nodar’ın bana getirdiği sadece üzüntü değil, daha fazla güçtür.” dedi.

İnsanın korkunun üstesinden geldiği ve trajediden çıkıp ilerlediği hikayenin madalyalarla bir ilgisi yok, ancak bu yolda atılan her adım olimpiyat ruhunun gerçek anlamını taşıyor.