China Daily / Malik Ayub Sumbal

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) uzun ve başarılı bir 100 yılı tamamlamış olması Çin karakterli sosyalizmin Çin’de çok iyi çalışabileceğini ve ülkenin bütün zorlukları aşarak modern, refah içinde, sosyalist ve gelişmiş bir toplum olma yolunda olduğunu gösteriyor.

ÇKP’nin 100. yılı kutlamaları Çin halkı için gururlu bir an ve büyük bir gündü. Parti’nin liderliği ve 1970’lerin sonlarında dışa açılma ile reformu başlatma kararı vermesi sayesinde, Çin yoksul ve geri bir ülkeden canlı ve dinamik bir ekonomiye -dünyadaki ikinci büyük ekonomi- dönüştü ve 800 milyon kadar insanı mutlak yoksulluktan çıkardı.

ÇKP’nin yüzyıllık kutlamaları Modern Çin’in ve Çin karakterli sosyalizmin gelişmesinin başarı hikâyesini yansıtıyor. Çin bugün en iyi modern altyapıya, sağlam bir sağlık sistemine sahip, sayısallaşma ile yapay zekâda lider ve uzayın keşfi çalışmalarını yoğunlaştırdı. Aslında, dünyanın geri kalanının takip etmesi için birçok gelişme örnekleri teşkil etti. Çin’in kalkınma ile ilerlemesi ÇKP politikaları ve Çin ulusunun mücadelelerinin ürünüdür. ÇKP, bütün Batı algılarını ve karalama kampanyalarını yenerek, Çin’i küresel sahnenin merkezine taşıdı.

ABD ile diğer Batılı ülkelerin Çin hakkındaki algılarının yanlış olduğu kanıtlandı ve onların Çin’in yükselişini kontrol altına alma çabaları başarısız oldu. Çin, ABD ile diğer bazı Batılı ülkelerin Çin hakkında söylentiler yaymalarına ve onu dünyanın geri kalanına bir tehdit olarak göstermelerine rağmen model bir sosyalist ülke olma yolunda. ÇKP’nin başarılarının listesi çok uzun. Önce insan felsefesi nedeniyle ÇKP, doğal felaketlerden kamu sağlığı krizlerine kadar her türlü tehdide karşı Çin halkıyla omuz omuza durdu. Aslında, Çin, ilk önce insan politikası izlediği için, kendi sınırları içinde yeni koronavirüs salgınının yayılmasını büyük ölçüde kontrol altına aldı. Çin ayrıca diğer ülkelerin salgını kontrol etmesine yardım etmek için neredeyse dünyanın bütün köşelerine aşı, ilaç ve tıbbi ekipman gönderdi.

ABD VE DİĞER BATILI ÜLKELERİN SAĞLIK SİSTEMLERİ BAŞARISIZ OLDU

Esasında, Batı komplo teorileri tasarlamayla meşgul ve “aşı korumacılığı” üzerinde çalışırken, Çin, Asya, Afrika ve ötesindeki ülkelere Covid-19 aşısı veriyordu. Gelecek nesillerin ABD ve diğer bazı Batılı güçler aşıları yağmalarken Çin’in diğer ülkelere aşı sağladığını bilmesi için bunun tarihe belirgin biçimde yazılması gerekir.

Çin, Covid-19’u kontrol altına almak için sorumlu biçimde ve hemen harekete geçerken, ABD ve diğer Batılı ülkelerin sağlık sistemleri kamu sağlığı krizini uygun biçimde ele alma konusunda başarısız oldu. Ama başarısızlıklarını kabul etme ve sistemdeki boşlukları giderme ve hataları düzelterek sağlık altyapılarını iyileştirmek yerine bazı Batılı ülkeler, kamuoyunun dikkatini başka yönlere çekmek için Çin’e temelsiz suçlamalar yapmaya başladı.

ÇKP kendi tarzlarını ihraç etmeye çalışmamasına rağmen, dünya için bir rol model haline geldi. Batı demokrasilerinin çöküşü ve kamunun bu demokrasilere güveninin artan biçimde azalması ABD gibi ülkelerde yaygın protestolara yol açtı. Artan ırkçılık ve yabancı düşmanlığı bazı Batılı ülkelerdeki göçmenleri çok zor bu duruma soktu. Birçok kişi bu tür toplumsal ve etnik bölünmelerin sözde demokrasilerin başarısız olduğu toplumlarda artacağından endişe ediyor.

Çin’in kalkınma modeli, ÇKP’nin yönetişim felsefesi ile Çin karakterli sosyalizmi içeriyor ve Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümü kutlamalarındaki çığır açan konuşmasında vurguladığı gibi insanlık için ortak bir geleceğe sahip bir toplum kurabilmek için açıklık ve kazan-kazan iş birliğine dayalı. Çin karakterli sosyalizm Çin’e yöne bir doğrultu verdi ve Çin ile Çin halkını her türlü zorlukları yenme konusunda kendilerine daha güvenli hale getirdi.