Salı günü yapılan Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Dünya Siyasi Partiler Zirvesi ÇKP’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünün kutlanmasının yeni bir zirvesiydi. Bu ayrıca ÇKP’nin ev sahipliği yaptığı en yüksek yetkililerin katıldığı en büyük ölçekli siyasi partiler zirvesi de oldu. Hem küresel siyaset hem de dünya siyasi partilerinin tarihinde benzeri görülmemiş bir toplantıydı.

Bir asırlık şanlı tarihin ardından ÇKP, 95 milyondan fazla Parti üyesiyle dünyanın en büyük sosyalist ülkesindeki en büyük Marksist iktidar partisi haline geldi.

Bugün, Çin’in kişi başına düşen Gayri Safi Yurt İçi Hasılası (GSYİH), 10 bin doları aşıyor. Çin, dünyanın en büyük orta gelir grubuna ve dünyanın en büyük sosyal güvenlik sistemine sahip.

Peki, ÇKP, 1,4 milyar Çinli insanın bu kadar yaygın desteğini ve saygısını kazanmak için tam olarak ne yaptı? Parti neden Batı’nın öngördüğü gibi Çin’in çökmesine neden olmadı?

Parti’yi daha iyi anlayabilmek ve başarısının sırrını yorumlamak için yurt içinden ve yurt dışından altı ünlü akademisyen davet edildi.