“Biz, birinci yüzyıl için belirlediğimiz hedefe ulaştık, Çin topraklarında orta halli refah toplumunu kapsamlı şekilde inşa ettik, yoksulluk sorununu kökünden kazıdık. Şimdi de güçlü ve modern bir sosyalist devlet olma hedefine doğru tam gaz ilerliyoruz.”

Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP’nin kuruluşunun yüzüncü yıldönümünü kutlamak için bugün Beijing’de düzenlenen törende tüm dünyaya bu mesajı iletti.

Orta halli refah toplumunun kapsamlı inşası, ÇKP’nin Çin halkına ettiği bir taahhüt ve Çin milletinin kalkınmasını öngören Çin rüyasının gerçekleştirilmesi yolunda atılan kritik bir adımdır. ÇKP’nin bu taahhüdünü yerine getirmesi, Çin’in kapsamlı devlet gücünün yeni bir basamağa çıkışını simgeliyor. Çin gerek hızlı gelişmek gerekse egemenliğini korumak isteyen devletlere kendi bilgeliği ve planlarıyla destek sağlıyor ve böylece insanlığın gelişmesine dev katkı yapıyor.

Geçen yüzyıla bakıldığında, dünyada ÇKP gibi bu kadar çok zorluğun üstesinden gelebilen, hayatta kalma sınamalarından başarıyla geçen ve bu kadar fazla fedakârlıkta bulunan bir başka siyasi parti daha olmadığı net şekilde görülebilir. Bu durum akıllara aynı soruyu getiriyor? ÇKP tüm zorlukları bertaraf ederek zaferden zafere nasıl koşabiliyor? Bu soruya ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping bugünkü konuşmasında şöyle yanıt verdi:

“ÇKP’nin en büyük kaynağı parti ruhudur. Bu ruhun ilkeleri; yola çıkış gayesini hep yürekte tutmak, asıl gaye doğrultusunda etkin çaba harcamak, misyonlara hep sadık kalmak, fedakârlık etmekten korkmamak, cesaretle mücadele etmek, Parti’ye sadık kalarak halkın beklentilerini yerine getirmektir.”

Çin halkı son 100 yılda ÇKP’nin liderliğinde bağımsızlık kazanarak Çin Halk Cumhuriyeti’ni kurdu, sosyalist inşayı başlattı. ÇKP, reform ve dışa açılma politikasını uygulamaya koyarak sosyalist modernleşme sürecini hızlandırdı, Çin’e özgü sosyalizmi geliştirdi.

ÇKP yeni kurulduğunda yalnızca 58 üyesi vardı. Bugün ise 95 milyondan fazla üyeye sahip olan ÇKP, dünyadaki en büyük siyasi parti konumunda. ÇKP, Çin halkının mutluluk duygusunu artırmak ve Çin milletinin kalkınışını ilerletmek için her zaman yorulmadan çaba gösteriyor. Çin milleti şu anda yeniden kalkınma yolunda hızlı bir şekilde ilerliyor.

Çin’in orta halli refah toplumu seviyesine getirilmesi, ÇKP’nin son 100 yılda kaydettiği büyük bir başarıdır. Çin halkı şimdi yine ÇKP’nin liderliğinde ikinci 100 yıllık gelişme hedefi doğrultusunda çalışmaya devam ediyor. Söz konusu hedef, 2020 yılından 2035 yılına kadar sosyalist modernleşme sürecinin tamamlanması ve kuruluşunun 100. yıldönümü olan 2049 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’nin zengin, güçlü, demokratik, medeni, uyumlu ve güzel bir sosyalist ülke haline getirilmesidir. Görüldüğü üzere Çin’i modernleştirmek ÇKP üyelerinin uğrunda mücadele etmekten asla vazgeçmediği ortak hedeftir.