Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping, ÇKP’nin 100’üncü yıl dönümü için düzenlenen kutlama toplantısında, “ÇKP, sıkı bir iç denetim uyguladığı için dinamizmini uzun yıllar korudu ve çeşitli zorlukların üstesinden geldi.” diye konuştu.

ÇKP 100 yıllık tarihinde, parti içinde reforma her zaman büyük önem verdi. Parti, 1926 yılında ilk yolsuzlukla mücadele konulu belgeyi yayımladı. Çin’de demokratik devrimin gerçekleştirildiği, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurulduğu ve reform ile dışa açılma politikasının uygulandığı dönemlerde, ÇKP sıkı denetimi hiç bırakmadı. Özellikle, ÇKP’nin 18’inci Ulusal Kongresi’nin ardından yolsuzlukla mücadele çalışmaları yoğunlaştırıldı.

Dünya üzerindeki bütün iktidar partileri, yolsuzluk sorunuyla karşı karşıya bulunuyor. Yalnız ÇKP, yolsuzlukla mücadeleyi “ölüm kalım meselesi” olarak değerlendiriyor ve bu sorunun çözülmesi için sürekli operasyonlar gerçekleştiriyor.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu tarafından 2020 yılının sonunda çıkarılan bir raporda, Çinli vatandaşların yüzde 95,8’inin ÇKP’nin yolsuzlukla mücadele çalışmalarına güvendiği, bu rakamın 2012 yılına göre 16,5 puan arttığı bildirildi.

Rusya Halkların Dostluğu Üniversitesi’nden Prof. Yury Tavrovsky, “Yolsuzlukla mücadele sayesinde Çin’in ekonomik girişimleri pürüzsüz devam ediyor. ÇKP ve devletin yetki sistemi her daim denetim altında tutuluyor. Bu yüzden, Çinli vatandaşların çoğunluğu ÇKP’ye destek veriyor.” ifadelerini kullandı.

Parti yönetimi, dünyanın tüm iktidar partileri için ulusal yönetişimin önemli bir garantisidir. ÇKP aralıksız sürdürdüğü reform ve araştırma çalışmalarıyla parti yönetim deneyimleri biriktirerek ulusal yönetişim yeteneklerini artırmanın yanı sıra modern siyasi uygarlık uygulamalarını da zenginleştirdi. ÇKP bu açıdan diğer iktidar partilerine örnek teşkil ediyor.

Küba Uluslararası Siyasi Araştırmalar Merkezi’nden uzman Jose Robaina’ya göre, ÇKP’nin sıkı parti yönetimi Çin’in sosyal ve ekonomik kalkınma hedeflerine ulaşmasına sağlam bir zemin sağladı. Jose Robaina, Çin’in deneyimlerinin Küba için de bir referans niteliği taşıdığını ve ülkenin ilerlemesine yardımcı olabileceğini ifade etti.

ÇKP, Çin’in iyi yönetilmesinde kilit etkendir. Bu, tarih tarafından kanıtlanmış bir gerçektir ve Çin’in gelecekteki kalkınma sürecinde doğrulanmaya da devam edecektir. Dünyanın en büyük iktidar partisi olan ÇKP sağlığını bozan tüm virüsleri temizleyecek cesarete ve yeteneğe sahiptir, her zaman canlı ve güçlü kalacaktır. ÇKP, Çin halkı için daha iyi yaşam koşulları yaratmaya devam ederek, ulusun yeniden kalkındırılmasına hedefine doğru cesurca ilerlemektedir.