Akademisyen Dr. Altay Atlı, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Atlı, Çin’in en önemli siyasi faaliyeti olan “İki Toplantı” ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Başkent Beijing’de bir hafta sürecek olan “İki Toplantı”nın başladığını hatırlatan Atlı, “Toplantılardan bir tanesi Çin Halk Siyasi Danışma Konferansı (ÇHSDK) diğer ise Çin’in yasama organı olan Çin Ulusal Halk Meclisi’nin (ÇUHM). Adı ‘İki Toplantı’ olmak birlikte ikisi genelde birlikte ele alınır ama ikisi birbirinden farklı şeylerdir. Ulusal Halk Meclisi, Çin’in yasama organı. Yaklaşık 3 bin tane delege var. Burada kanun tasarılarını oylayarak kanun haline getiriyorlar. Aynı tarihlerde toplanan diğer organ ÇHSDK’nin ise 2 bin 200 delegesi var. ÇHSDK bir danışma organı aslında. Farklı kesimlerden delegeler yer alıyor. Bu danışma organı da delegeler fikirlerini ortaya koyuyor ve yasa yapıcılara tavsiyeler sunuyorlar.” dedi.

14. BEŞ YILLIK PLAN, ÇİN’İN BUGÜNE KADAR YAYINLADIĞI PLANLARIN BELKİ DE EN ÖNEMLİSİ OLACAK

İki Toplantı’da ele alınacak olan konular ile ilgili bilgiler veren Atlı, “Pandemi nedeniyle birtakım kısıtlamalar eşliğinde bu toplantılar yapılıyor. Bu senenin bence en önemli özelliği, 5 yılda bir gelecek olan ve bu seneye denk gelen 14. Beş Yıllık Planı’nın kanun haline gelerek yürürlüğe girecek olması. 13. Beş Yıllık Plan, 2016-2020 yıllarını kapsıyordu. 14. Beş Yıllık Plan’da 2021-2025 yıllarını kapsayacak. 14. Beş Yıllık Plan, Çin’in bugüne kadar yayınladığı planların belki de en önemlisi olacak.  Çünkü birçok farklı parametre var. Ekonominin yapısal dönüşümü var. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile büyük bir güç rekabeti var. Pandeminin etkileri var. İşte bütün bunlara karşı neler yapılacağını biz 14. Beş Yıllık Plan’da göreceğiz. Bu açıdan çok önemli. Farklı özellikleri de var. Mesela ilk defa bu plan ile birlikte teknoloji konusuna ayrı bir bölüm açılmış durumda. Çifte Döngü Stratejisi de tam olarak resmi politika haline gelmiş olacak.” diye konuştu.

2021 ÖZEL BİR YIL OLACAK

Akademisyen Dr. Atlı, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100. yılında İki Toplantı’nın önemine de vurgu yaparak şunları söyledi:

“2021 yılı ÇKP’nin 100. kuruluş yıl dönümü. Bu yüzden İki Toplantı’nın siyasi anlamda da çok büyük bir ağırlığı var. Cumhurbaşkanı Xi Jinping, temmuz ayında büyük etkinliklerin, kutlamaların yapılacağı söylenmişti. Yani özel bir yıl olacak. Xi, yine konuşmasında ‘Dünya zor bir dönemden geçiyor ancak zaman ve zamanın ivmesi bizim yanımızdadır. Bununla birlikte büyük medyan okumalarda var, büyük tehditlerde var ama büyük fırsatlar da var. Bunun için de önemli olan uygun koşulları yaratmak.’ diye söylemleri oldu. İşte nasıl bizim 2023’e, Cumhuriyetimizin 100. yılına yönelik hedeflerimiz var, şu anda da Çin’in hedeflerinden bir tanesi artık gelmiş durumda. 2021, yani ÇKP’nin 100. yılı. Şu anda sürmekte olan toplantılar da buna yönelikte çıktılar alacağımızı düşünüyorum.”