Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) kuruluşunun 100’üncü yıl dönümü 1 Temmuz’da başkent Beijing’de düzenlenen törenle kutlandı. Bu özel günü, birçok ülkenin siyasi parti ve hükümet liderleri gönderdikleri mesajlarla tebrik etti.

Liderler, ÇKP’nin liderliğinde 100 yılda kaydedilen başarılar ve ilerlemeleri takdirle değerlendirdi.

Mısır Devlet Başkanı Abdülfettah el Sisi, mesajında ÇKP’nin liderliğinde Çin’in 1949 yılında milli bağımsızlığa kavuştuğunu ve modern Çin’in inşası için temel atıldığını hatırlattı. Sisi, ÇKP’nin isabetli politikaları sayesinde Çin ekonomisinde mucize yaratıldığını ve Çin’in dünyanın güçlü ülkeleri arasına girdiğini belirtti. Sisi, Çin medeniyetini yansıtan Çin tecrübelerinin çok sayıda kişinin araştırmasına değer başarı hikayeleri haline geldiğini söyledi.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina, ÇKP’nin akıllı politikaları ve uzun görüşlü bakış açısı sayesinde Çin’in müreffeh ve modern bir ülkeye dönüştürüldüğünü ve geçen yıllarda hayran verici başarılar elde edildiğini dile getirdi. Hasina, iki ülke arasındaki dostluğun daha da güçleneceğini ifade etti.

Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Polibürosu Genel Sekreteri Vo Van Thuong, Vietnam hükümeti ve halkının, Çin halkının Xi Jinping ve ÇKP’nin liderliğinde reform ve dışa açılma davasında yeni başarılara imza atacaklarına inandıklarını söyledi.

Zambiya Devlet Başkanı Edgar Lungu, sosyal medya platformunda yaptığı paylaşımda, ÇKP’nin 100’üncü kuruluş yıl dönümünü tebrik etti. Paylaşımda “Bugünkü Çin, dünya için bir mucizedir. Çünkü 1 asırdır Çin, ÇKP’nin saptadığı vizyonları hayata geçirmede ısrar etti. Birçok alanda Zambiya dahil Afrika ülkeleri bu vizyonlardan yararlandı. Çin’in uzun görüşlülük, çalışkanlık ve sabır gösterip elde ettiği başarılar, mutlaka Afrika kıtasının kalkınması için önemli tecrübeler sağlayacak.” ifadeleri kullanıldı.

ÇKP’nin 100’üncü yıl dönümünün kutlandığı 1 Temmuz’dan önce birçok ülkenin siyasi parti ve hükümet liderleri tebrik mesajları göndermişti.

Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (Kuzey Kore) Emekçi Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti lideri Kim Jong-un, ÇKP 18’inci Ulusal Kongresi’nden beri Xi’nin liderliğinde ÇKP ve tüm halkın, orta halli refah toplumunun tam anlamıyla inşa edilmesi ve mutlak yoksulluğun yok edilmesinde zafer kazandığına işaret etti. Kim Jong-un, küresel kamu sağlık kriziyle başa çıkan Çin’in kapsamlı devlet gücü ve uluslararası itibarının yükseldiğini kaydetti. Kim Jong-un, 100 yılda yapılan evrim ve yaratılan mucizelerin ÇKP’nin liderliği ve Çin’e özgü sosyalizm yolunun Çin milletinin güçlenmesinin en doğru seçeneği ve garantisi olduğuna dikkat çekti. Kim Jong-un, dünyada ne gibi değişiklik meydana gelirse gelsin Çin halkının Xi’nin liderliğinde zafer yolunda ilerleyeceğine inandığını sözlerine ekledi.

Vietnam Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri Nguyễn Phú Trọng, geçen yüz yılda ÇKP’nin halka öncülük ederek zaferden zafere ulaşıldığını, Çin Halk Cumhuriyeti kurulduğunu, reform başlatıldığını ve Çin’e özgü sosyalizmin yeni çağa girdiğini hatırlattı. Nguyễn Phú Trọng, 2. yüzyıl çalışma hedefine doğru ilerleyen Çin halkının yeni başarılar elde edeceğini dile getirdi.

Küba Komünist Partisi Merkez Komitesi Genel Sekreteri ve Küba Devlet Başkanı Miguel Díaz-Canel Bermúdez, Çin ve ÇKP’nin, ulusal egemenliği ve bağımsızlığı koruma ve hedeflerinde ısrar etme şartıyla sürdürülebilir gelişmenin mümkün olduğunu kanıtladığını vurguladı. Díaz-Canel, Xi ve ÇKP’nin liderliğinde Çin halkının müreffeh, demokratik, medeni, uyumlu ve güzel bir sosyalist ve modern ülke inşa edeceğini savunuyor.

Kamboçya Halk Partisi Genel Sekreteri Hun Sen, Afganistan Devlet Başkanı Gani, Özbekistan Devlet Başkanı Mirziyoyev dahil çok sayıda yabancı lider tebrik mesajı gönderdi.

Öte yandan, yurt dışında yaşayan çok sayıda Çinli göçmen, dünkü kutlama törenini izledi ve ÇKP Merkez Komitesi Genel Sekreteri Xi Jinping’in yaptığı konuşmayı dinledi.

Çinli göçmenler, 100 yıl boyunca ÇKP’nin liderliğinde Çin halkının çok sayıda zorluğun üstesinden gelerek başarılar elde etmesinden büyük gurur duyduklarını belirttiler.