Gazeteci-yazar Mehmet Ali Güller, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Güller, Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 100. yılı ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

“ÇKP 100 YILLIK TARİHİ İÇİNDE ÇOK BÜYÜK BAŞARILARA İMZA ATMIŞ DEVRİMCİ BİR PARTİ”

1 Temmuz 1921’de kurulan ÇKP’nin bugün 100. yıl dönümü olduğunu hatırlatan Mehmet Ali Güller, “100 yıllık bir parti ÇKP. 90 milyonu aşkın üyesi ile dünyanın en büyük partisi ve 100 yıllık tarihi içinde de çok büyük başarılara imza atmış devrimci bir parti. Dünya devrim tarihi açısından yeri olağanüstü önemli olan bir parti. Sadece 1949 yılında yaptığı devrimle değil, 1921’deki kuruluşundan itibaren Çin’in bağımsızlık mücadelesine, Çin’in düşman işgalinden kurtarılmasına önderlik etmesiyle zaten tarihe geçmişti. 1949’da devrim yaparak fakir bir tarım ülkesini de kısa sürede dünyanın satın alma gücü paritesine göre en büyük ekonomisi durumuna getirmiş oldu. ÇKP’nin bu başarısı kuşkusuz, devrimi, devrimciliği uygulayan Çin’e özgü sosyalizm teorisini pratiğe geçiren anlayışı ile mümkün oldu. Çin’e özgü sosyalizm ÇKP’nin tanımladığı şekliyle Marksizm, Leninizm ve Mao Zedong düşüncesiyle başlayan Deng Xiaoping teorisiyle devam eden 3 temsil düşüncesinden ve bilimsel gelişme görüşünden oluşan bir teori ve bunun pratiğe uygulanmasıyla da Xi Jinping’in ifadesiyle sosyalist piyasa ekonomi modelinin geliştirilmesiyle Çin dünyanın en büyük ekonomik gücü oldu.” dedi.

ÇKP’NİN 70 YILDIR DEVRİMCİLİKTE ISRARI İLE GELEN BAŞARI

Çin’in büyük başarısında ÇKP’nin 70 yıldır devrimcilikte ısrar etmesiyle olduğuna dikkat çeken Güller, “Bir sosyalist toplum inşası, sosyalist modernite hedefli toplum inşası ile 70 yıldır büyük bir mücadele veriyor. Dünyanın komünistleri de ÇKP’nin bu hedeflerini birer birer geliştirmesini büyük bir memnuniyetle izliyor. Bunun dünyanın diğer komünist partileri açısından da gururla izlendiği buradaki başarının onları çok memnun ettiğini de çeşitli komünist partilerinin yaptıkları açıklamalardan biliyoruz.” diye konuştu.

“MÜREFFEH, GÜÇLÜ, DEMOKRATİK, MEDENİ VE UYUMLU BİR SOSYALİST MODERN ÜLKE”

Gazeteci Güller, ÇKP’nin 100.yıl hedeflerine ilişkin ise şunları söyledi:

“100. yıl sembolik açıdan oldukça önemli. Diğer yandan bunun Çin açısından önemi kuşkusuz ÇKP’nin önüne koyduğu 100. yıl hedefleri ile ilgiliydi. ÇKP’nin 100. yıl hedefi 2021 yılında orta halli refah toplumu inşasını tamamlamaktı. Bunu sağlamış oldu. 1987 yılında yapılan ÇKP’nin 13. Kongresi’nde üç aşamalı strateji belirlenmişti. Bu stratejinin birinci aşaması, Çin’in 80’lerin sonunda Gayri Safi Yurt İçi Hasılası’nın (GSYİH) iki katına çıkarılması, halkın yiyecek, giyecek sorunun giderilmesi hedefiydi, bu sağlandı. İkinci aşama, 20. yüzyılın sonuna kadar GSYİH’sinin bir kat daha artırılması ve halkın yaşamının orta halli refah seviyesine getirilmesiydi, o da saplanmış oldu. ÇKP, 100. yıl hedefini gerçekleştirince 2021’de o kongredeki üçüncü aşama olan 2049 hedefine yani bu kez Çin Devrimi’nin 100. yılına hedeflediği gelir durumu ve müreffehlik derecesiyle ilgili hedeflerine kilitlenmiş olacak. Bundan sonraki süreç o olacak. ÇKP’nin Çin Devrimi’nin 100. yılı için belirlediği hedef; müreffeh, güçlü, demokratik, medeni ve uyumlu bir sosyalist modern ülke.”

ÇKP’nin 100. yılını kutlayan Mehmet Ali Güller, “Dünya komünistlerinin bu kararlı mücadelenin 100. yıl dönümündeki başarıların birlikte paylaştığı dayanışmacı bir gün olmasını temenni ediyoruz.” diyerek sözlerini tamamladı.