CGTN / Stephen Ndegwa

Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) 19. Merkez Komitesi 6. Genel Kurulu’nun 11 Kasım’da sona ermesi, ülkenin Çin Rüyası’na doğru yolculuğunda başka bir dönüm noktasını oluşturuyor. Toplantıda Partinin Geçen Yüzyıldaki Büyük Başarıları ve Tarihsel Deneyimi Üzerine Kararı ve ÇKP’nin 20. Ulusal Kongresi’nin Toplantı Çağrısı Kararını görüşüp kabul etti. ÇKP liderliğinin geçen 100 yılı incelendi ve görünür gelecek için oyun planı belirlendi.

Toplantıda ayrıca ÇKP liderlerinin önerdiği Marksizm-Leninizm’in devrimci düşüncelerini de kutladı. Ülkenin ideolojik eğilimi ve liderliğindeki bu değişmez miras, her halefin selefinin güçlü temellerine dayanması ile Çin’in çok işine yaradı. Temel olarak 6. Genel Kurulu ülkenin sosyoekonomik ve siyasi hayati organlarının sağlıklı işlediğinin teminatını verdi ve bu organların dayanıklılığı ile büyümesini hem ulusal hem de uluslararası zorlukların başarılı biçimde ele alınmasına bağladı. Küresel düzeyde silinmez bir iz bırakan büyük başarıların bazıları yoksulluğun ortadan kaldırılması ve Covid-19 salgınına karşı mücadeledir.

ÇİN RÜYASINDA YENİ BİR DÖNÜM NOKTASI

İnkâr edilemez bir biçimde, ÇKP Cumhurbaşkanı Xi’nin ülkenin kaderini yeni ufuklara süren direksiyonun merkezinde olmasıyla, Çin’in gündemini yükseğe çıkarmak için en iyi siyasi araçtır. Çin geçmişini bütün yönleri ile kabul etti ve şimdi cesur bir dönemde geleceğe bakıyor. Yeni tutum dış dünyaya daha fazla açılmayı ve zorla kazanılan başarısını paylaşmayı sıcak karşılamayı gerektiriyor. Genel Kurul’da kabul edilen açıklamaya göre, Batılı emperyalist güçler Çin’in etrafında böbürlenerek dolandıkları eski günlere dönmenin özlemini duyuyor. Ama Çin tarihini binlerce yıllık eski feodal otokrasiden tümüyle temizledi ve halk demokrasine geçti. ÇKP 100 yıllık tarihinde yabanı güçlerin Çin’e empoze ettiği bütün eşitsiz anlaşmaları ve emperyalist güçlerin emekçileri kesin sömürü ve baskısıyla kullandıkları bütün ayrıcalıkları sona erdirdi.

Çin’in gözünü korkutmak isteyenlerin ülkenin tarihini daha yakından incelemeleri ve girişimlerinin boşunalığını görmeleri gerekir. Ülkenin gurur ve egemenliğini ÇKP liderliğinde korumaktaki kıskançlığı yıkılamaz. Ancak Covid-19’un yıkıcı etkilerine rağmen Çin hükümeti salgını sorumluluklarından kaçmak için bahane olarak kullanmadı. Bu fırsatı ekonomik, gelişme, toplumsal ve güvenlik gündeminin korona virüsü kontrol altına almak için getirilen önlemlerin arkasında kalmamasını garanti altına almak için kullandı. Çin tarihini silmenin de peşinde değil. ÇKP’nin 100 yıllık tarihinde öğrenilen dersler, diğer büyük ekonomilere kıyasla daha kısa dönemde kalkınmasını hızlandıran enerjidir. Ülke gelecek düzeye ulaşmayı halen imkânsız bir başarı gibi gören gelişmekte olan ülkeler için bir ilham kaynağı haline geldi. Küresel Güney, çıkarları genellikle diğer ülkelerin ulusluğuna ters düşen dış güçlerin baskılarına bakmadan bağımsızlıklarını savunmada kararlı olmak zorundadır.

İKİ YÜZYILLIK HEDEF

Xi, 2012’de ÇKP Merkez Komite genel sekreterliğine seçildiğinde, iki “yüzyıllık hedef” açıkladı -Çin’i 2021’de orta düzeyde refah toplumu yapmak ve 2049’da büyük bir modern sosyalist ülke yapmak-. Pekâlâ, ilk hedefe ulaşıldı, 6. Genel Kurul, ikinci hedefe ulaşmaya giden yeni yolculuğun gidişatını belirledi.

ÇKP liderliğinin yönünü takip etmek gelecek birkaç on yılda dünyanın kaderi için iyi bir gösterge olacaktır. Çin gelişkin, halk merkezli bir siyasi sistemin yardımı ile yeni ekonomik kalkınma modelinin hızını çoktan belirledi.