Beijing 2022 Kış Olimpiyatları için 100 gün geri sayım dolayısıyla Çin Medya Grubu (CMG) tarafından ilk Çin-Avrupa Müzik Festivali ve 100 gün geri sayım konseri düzenlendi. Avrupa ülkelerinden yüzden fazla müzisyen çaldıkları müzikle Beijing 2022 Kış Olimpiyatları’nın başarıyla düzenlenmesi temennisinde bulundu.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, konsere gönderdiği tebrik mesajında, Beijing’ın tarih yazacağını ve hem Yaz Olimpiyatları hem de Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapan ilk çifte Olimpiyat şehri olacağını ifade etti. Thomas Bach, CMG’nin konser düzenlemesinin spor ve müziğin insanları bir araya getirmek için nasıl bir köprü oluşturduğunu gösterdiğini kaydetti.

Yaklaşık 130 müzisyen, Çin, İsviçre, İtalya ve Rusya gibi ülkelerden dünyaca ünlü olan bestecilerin klasik eserlerini çalarak, dinleyicilere Çin’in özellikleri ve Olimpiyat ruhuyla dolu bir görsel-işitsel şölen sundu.

CMG Başkanı Shen Haixiong, yaptığı video konuşmasında, Olimpiyat bayrağı altında pek çok ülkeden sanatçıların CMG yoluyla Beijing Kış Olimpiyatları’na dileklerini dile getirdiklerini belirtti.