Çin Medya Grubu (CMG) Başkanı Shen Haixiong ve Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach, Tokyo Olimpiyatları ve Beijing Kış Olimpiyatları’nın yayınlanması, Olimpiyat Oyunları’nın telif hakkı iş birliği ve CCTV Olimpiyat Kanalı’nın lansmanı konusunda anlaşmaya vardı.

Shen Haixiong, dün düzenlenen video toplantısında, dört aydan kısa bir sürede, Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping ve IOC Başkanı Thomas Bach arasında iki kez telefon görüşmesi yapıldığını ve bunun Çin hükümeti ve halkının Olimpik sporlara olan sağlam desteği ve Beijing Kış Olimpiyatları’na ev sahipliği yapma konusunda sağlam güvenini gösterdiğini ifade etti.

Tokyo Olimpiyatları ve Beijing Kış Olimpiyatları’nı yayınlamak ve tanıtmak için hazırlıklar yaptıklarını dile getiren Shen Haixiong, CMG’ye ait üç set 4k/8k yayın tesisinin Tokyo’ya ulaştığını hatırlattı.

Shen ayrıca, 500’den fazla gazeteci ve editörün yerinde Tokyo Olimpiyatları için haber yapacağını, 2 binden fazla personelin arkadan destek vereceğini ve 300’den fazla çalışanın IOC için medya hizmetini sağlayacağını kaydetti.

Thomas Bach, Olimpik sporlara verdiği sağlam destek nedeniyle Çin’e teşekkür etti ve uluslararası tanınmış bir medya grubu olan CMG ile iş birliğine büyük önem verdiklerine işaret etti.

Thomas Bach, CMG ve IOC arasındaki kapsamlı stratejik iş birliğini tam olarak desteklediklerini vurguladı.

Thomas Bach ayrıca, iki tarafın karşılıklı fayda ve kazan-kazan temelinde iş birliğinin derinleştirilmesi, Olimpiyat ruhunun yaygınlaştırılması ve salgınla boğuşan dünyaya pozitif enerji katılmasını ümit ettiklerini belirtti.