Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni mükemmel bir performansla karşımıza çıktı. Çinliler dünyaya romantizm dolu bir şenlik sundu. Bu görsel şenliğe tören anonsundan, teknik desteğe kadar Çin Medya Grubu’nun (CMG) birçok alanındaki uzmanlar özveriyle büyük destek verdi.

BEİJİNG KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI AÇILIŞ VE KAPANIŞ TÖRENİ BAŞYAZARI YU LEİ: “BENİM İÇİN ÇOK DEĞERLİ BİR GEÇMİŞ”

Çin Medya Grubu’nun “Ulusal Hazine” programının baş yönetmeni olan Yu Lei, Beijing 2022 Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış ve kapanış töreninde başyazar olarak görev alıyor. Açılış töreninden hemen sonra kapanış töreninin hazırlıklarına başlayan Yu Lei’nin bilgisayarında bulunan 600’den fazla dosyada ekibinin üç yıllık fikirleri ve uygulamaları dahil bütün çalışma süreci kaydedildi.

Yu Lei, törende görülen birçok inovasyonun iki veya üç yıl önce belirlendiğine dikkat çekerek fikirlerin uzun süren mükemmelleştirme süreciyle izleyicilerin karşısına çıkarıldığını söyledi. Yu Lei, “bu süreç son derece değerli” ifadesini kullandı.

Açılış töreninde Çin’in geleneksel 24 sezonu geri sayım olarak gösterilmesi büyük dikkat çekti.

Yu Lei, açılış törenine Çinlilerin duygusu, Çin’in felsefesi, Çin’in tarihi ve Çinlilerin doğa ve dünyaya uyum yaklaşımı gibi faktörleri yansıttıklarını belirtti.

BEİJİNG KIŞ OLİMPİYAT OYUNLARI’NIN GÜZEL SANATLAR DİREKTÖRÜ CHEN YAN: “GÖRDÜĞÜNÜZ ESTETİK BENİM İÇİN GÜVENLİK DEMEKTİR”

Açılış töreninde ruhani romantizm havası yaratılıyor. Törenin güzel sanatlar direktörlüğünü yapan Chen Yan, göz kamaştırıcı sunumun teknoloji ile sanatın birleştirdiği bir sonuç olduğunu kaydetti. Dev “kar çiceği”nin yükseldiği anda heyecanın dorukta olduğunu anımsatan Chen, “O anda bağırdım. Ve bu yükselişin sorunsuz olduğunu söyledim.” ifadelerine yer verdi. Chen Yan, Çin Medya Grubu’nun çok profesyonel ve son derece titizlikle çalışan bir teknik ekibe sahip olduğunu vurguladı.

Çin Medya Grubu Teknik Dairesi son açılış töreninde yayın kontrol sistemi, arttırılmış gerçeklik sistemi ve görüntü oluşturma sistemi kurdu. Sahnenin ortasında Çin’de ilk kez 16K ekran kuruldu. Sahnedeki LED görüntüsü ilk kez saniyede 50 kare hızla oynatıldı. Bunun yanı sıra Çin Medya Grubu’ndan gelen sunucular Çince, İngilizce ve Fransızca dillerdeki yayın görevini başarıyla tamamladı.

CMG olimpiyat oyunlarının haklarına sahip yayıncı olarak Beijing Kış Olimpiyat Oyunları’nın açılış töreni ve kapanış törenini aktarmakla sorumludur. 8K teknolojisiyle kamu yayın sinyali sağlayan CMG’nin yaklaşık 3000 çalışanı açık sinyal üretimi, haber yapımı, sanatsal düzenleme gibi görevleri yerine getiriyor.

Beijing’deki ulusal stadyum “Kuş Yuvası”nda düzenlenen açılış töreni büyük övgüyle karşılandı. Ekvador Devlet Başkanı Guillermo Lasso, “son yolculuk unutulmazdı” ifadesini kullandı.