Trump yönetiminin hiçbir delil sunmaksızın gündeme getirmeye çalıştığı, koronavirüsün Wuhan’da bir laboratuvardan sızdığı iddiası, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) heyetinin şehirdeki araştırmalarının ardından iyice çürütülmüştü. Ancak Çin’e karşı kullanışlı saldırı araçları arayan Biden yönetimi son günlerde bu iddiayı yeniden kışkırtmaya çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden, virüsün kaynağını araştırmak için harcanan “çabaları iki katına çıkarma” emri verdi.

CNN sunucusu 27 Mayıs’ta Harvard Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nda bulaşıcı hastalıklar profesörü olan Marc Lipsitch ile yaptığı röportajda “Tom Cotton’un virüsün kaynağına ilişkin bir dizi olasılık ortaya getirdiğini duyduk. O bir doktor değil, sizin gibi bulaşıcı hastalıklar konusunda uzman değildir. O bir hükümet yetkilisi. Ama ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) eski Başkanı Dr. Robert Redfield da en azından bunun bir laboratuvar sızıntısı olup olmadığını araştırmaya değer olduğunu söyledi.” dedi.

Ardından, CNN sunucusu eski CDC başkanı Robert Redfield ile önceki röportajın bir videosunu oynattı. Redfield, “Tahmin edersem bu virüş geçen yılın Eylül ve Ekim aylarında Wuhan’daki bir yerden yayılmaya başladı” dedikodusu yaptı.

Trump döneminde CDC’ye başkanlık eden virolog Redfield, virüsün Çin’deki bir labovatuvardan sızıldığını savunmaktadır.  

CNN’nin sorusuna yanıt getiren Harvard profesörü olan Marc Lipsitch, “Açıkçası Redfield saçmalık yayıyor. SARS virüsü ve grip virüsünün bazen olduğu gibi, Covid-19 salgını da diğer hayvan konakları aracılığıyla yayılabilir. Onun mantığını gerçekten anlamıyorum.” dedi.

Mart ayında CDC eski başkanı Redfield’in “virüsün Wuhan’daki labovatuvardan sızdığına” dair komplo teorisini rapor ederken özellikle Redfield’in söyleminin herhangi bir kanıta dayanmadığını özellikle belirten CNN’nin iki ay sonra bu videoyu yeniden gündeme getirmesinin nedeni bilinemiyor.

China Daily’nin Avrupa Birliği’ndeki ofisinin başkanı Chen Weihua, şu tahminleri dile getirerek, “CNN sunucusu, Harvard profesörünün videodaki komplo teorisine katılmasını arzu eder, ancak darbeye uğradı. Durum böyleyse, CNN şüphesiz kötü niyetli bir şekilde virüsün Çin’den kaynaklandığına dair komplo teorisini abartıyor.” dedi.

Aslında CNN’ye röportaj veren Harvard profesörüLipsitch de virüsün kaynağına dair araştırmaların sürdürülmesini destekliyor.

Dünya Sağlık Örgütü’nün başlattığı araştırmalar virüsün Çin’deki “laboratuvardan sızmasının” son derece mümkün olmadığı soncuna vardı. Fakat virüsün kaynağını tespit etmek için Prof. Lipsitch ve diğer bilim insanlarının ümit ettikleri gibi araştırmalar sürdürülebilir. Ancak bu süreçte komplo yayılmamalı, konuyu siyasallaştırmamak gerekir.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, dün yaptığı açıklamada, ABD’deki tepsit edilen ve ölen vakaların sayısının dünyada ilk sırada olduğuna dikkat çekerek “Kendi hataları hakkında düşünmeyip bunun sorumluluğunu Çin’e yüklemeye çalışan ABD neyi amaçlıyor?” diye söyledi. 

Zhao Lijian, defalarca Çin’den kapsamlı, şeffaf ve kanıta dayalı uluslararası araştırmalara katılmasını isteyen ABD’nin de Çin gibi bilimsel bir tavır benimseyerek virüsün kaynağıyla ilgili soruşturmalarda Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) ile iş birliği yaparak ABD’de kapsamlı, şeffaf ve kanıta dayalı uluslararası araştırmaların uygulanmasına izin vermesi gerektiğini vurguladı.