Uzman Pedagog-Psikolog Reyhan Ateş Yücel, “Günümüzde her iki ebeveynin de çalışması çocuklarla yeterli ve kaliteli zaman geçirebilmelerine engel olabiliyor. Aileler dinlenmek istediği için de çocukları televizyon, bilgisayar, tablet ve telefon ekranlarına yönlendiriyor. Fakat çocuklarda ekran bağımlılığı gelişimlerini engelliyor.” dedi.

Ailelere çocuklarına nasıl davranacakları yönünde bilgi veren Yücel, “Covid-19 nedeniyle zamanlarının tamamına yakınını evde geçirmek zorunda kalan çocukların sosyal gelişimi önemli ölçüde sınırlanıyor. Bu dönemde evden çalışmak zorunda kalan veya her ikisi de çalışan ebeveynler, çocuklarla yeteri kadar ilgilenebilecek bir büyük ya da bakıcı da olmaması halinde çocuklarını bilgisayar, telefon ve tablet gibi teknolojik aletlere yönlendiriliyor. Çocuklar ise yaşlarının getirdiği merak ve ilginin de etkisiyle telefon, bilgisayar, tablet ve televizyon gibi teknolojik aletlerle saatlerce vakit geçirebiliyor. Bu durum çocukların zaten kısıtlı olan sosyal ilişkilerini olumsuz yönde etkiliyor.” diye konuştu.

ASOSYALLİK, SOSYAL ZEKÂ GELİŞİMİNDE AKSAKLIKLAR YARATIYOR

Çocukların teknolojik aletler ile sanal bir dünyaya hapsolmasının önünün açıldığına dikkat çeken Yücel, “Bunun sonucunda ekran bağımlılığı olarak adlandırılan durum ortaya çıkıyor. Okul çağındaki çocukların derslerini bile bilgisayar üzerinden yürütmesi bu bağımlılığı ne yazık ki daha da güçlendiriyor. Sosyal aktivitelerden giderek uzaklaşan çocuklarda zamanla asosyallik, sosyal zekâ gelişiminde aksaklıklar ve psikolojik olumsuzluklar gibi yetişkinlik dönemini dahi etkileyebilecek ciddi sorunlarla karşılaşabiliyoruz.” ifadelerini kullandı.

EBEVEYNLER BU DÖNEMDE DAHA SABIRLI OLMALI

Bu dönemde çocuklara karşı daha sabırlı davranmak gerektiğini belirten Yücel, “Pandemi döneminin de etkisiyle çocuklar, sosyal ve fiziksel gelişimlerinin sağlıklı bir şekilde tamamlanabilmesi için ebeveynlerine çok daha fazla ihtiyaç duyuyor. Bu nedenle anne ve babaların özellikle de bu dönemde çocuklarına karşı daha sabırlı ve hassas davranması, çocuklarının yaşına uygun farklı sosyal ihtiyaçlarını karşılamak adına onlarla yeteri kadar vakit geçirmeye özen göstermesi gerekiyor.” dedi.

Kaynak: DHA