Çin Ulusal İlaç Denetim ve Yönetim İdaresi, dün Çinli şirket Sinovac tarafından geliştirilen inaktif yeni tip koronavirüs aşısı CoronaVac’ın Çin’de belirli koşullarla piyasaya sürülmesini onayladı.

Aşı, Covid-19’u önlemek için 18 yaş ve üstü kişiler için uygun görüldü. Aşının temel aşılama programı, 14 ila 28 gün aralıklarla 2 doz olacak.

Haziran 2020’de Çin’de ilk olarak acil kullanımı için onaylanan CoronaVac, temmuz ayından beri Çin’deki belirli insan grupları için acil olarak kullanılmaya başladı.

Ocak 2021’den bu yana Endonezya, Türkiye, Brezilya, Şili, Kolombiya, Uruguay ve Laos gibi ülkeler arka arkaya CoronaVac’ın acil kullanımını onayladı. Şu anda birçok ülke, tıbbi personel ve yaşlılar gibi yüksek riskli grupların aşılanmasını arka arkaya başlattı.

İlgili ülkelerin tümü, CoronaVac’ın mevcut klinik araştırma sonuçlarını kabul ediyor ve aşının Covid-19’un neden olduğu tedavi görme, hastaneye yatma, ağır hastalık ve ölümleri azaltmada önemli bir etkiye sahip olduğuna, salgının önlenmesi ve kontrolü için büyük önem taşıdığına inanmaktadır.