Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian, Sinopharm ve Sinovac şirketlerinin COVAX ile aşı tedariki sözleşmesi imzalamasının Çin’in aşı taahhüdünü yerine getirme konusunda attığı yeni bir adım olduğunu belirtti.

Aşı ve Bağışıklama İçin Küresel İş Birliği (GAVI) tarafından dün yapılan açıklamada, Çinli Sinopharm ve Sinovac şirketlerinin COVAX ile aşı tedariki sözleşmesi imzaladığı duyuruldu. Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijian günlük basın toplantısında konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, söz konusu sözleşmenin, Çin’in aşı taahhüdünü yerine getirmek, aşıların adil şekilde dağıtılmasını hızlandırmak ve salgınla küresel mücadeleye destek vermek için attığı yeni bir adım olduğunu söyledi.

Söz konusu sözleşme uyarınca, Sinopharm ve Sinovac’ın önümüzdeki dört ay içinde COVAX’a 110 milyon doz aşı sağlamasının beklendiğini ve iki taraf arasında uzun vadeli aşı tedariki üzerinde de anlaşmaya varıldığını dile getiren Sözcü, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“En büyük gelişen ülke ve uluslararası toplumun sorumlu bir üyesi olan Çin, aşı milliyetçiliğine karşı çıkıyor. Çin, uluslararası aşı iş birliğini somut hareketlerle hızlandırarak, gelişen ülkelerin aşıya ulaşabilmesi için büyük katkılarda bulundu. Çin şu ana kadar, Asya, Afrika, Avrupa, Amerika ve Güney Pasifik bölgelerindeki yüzden fazla ülke ve uluslararası örgüte 500 milyon dozdan fazla aşı tedarik etti. Bu sayı, küresel aşı üretiminin altıda birine tekabül ediyor. Çin, gelişen ülkelere en fazla aşı sağlayan ülke konumunda.”

Zhao ayrıca, aşı sağlama imkanı bulunan ülkelere de gelişen ülkelerin aşı temin edebilmesine yardımcı olmak üzere bir an önce harekete geçme çağrısında bulundu.