CGTN / Gordon Brown&Mark Lowcock

Almanya, Birleşik Krallık, Fransa ve İtalya’nın toplam nüfusuna eşit bugün 270 milyon insan açlığın eşiğindedir. Bu sayı, son 12 ayda ikiye katlandı ve en çok dünya çocukları acı çekiyor.

Afrika, Karayipler, Orta Doğu ve Asya’daki 11 ülkede beş yaşın altındaki tahmini 11 milyon çocuk açlıkla karşı karşıya. Bunlardan 168 bini, acil destek almadıkları takdirde 2022’nin sonuna kadar yetersiz beslenmeden ölecek. 60 düşük gelirli ülkedeki toplam 73 milyon ilkokul çocuğu kronik açlık içinde bulunuyor.

Açlık, koronavirüs salgını öncesinde çoğunlukla savaş ve çatışmaların bir sonucu olarak zaten artıyordu ve iklim değişikliği onu daha da şiddetlendirdi. Salgının ikincil etkileri de küresel bir açlık krizi yarattı.

Bunun bir nedeni, Covid-19’un okulun yaşam çizgisini kırmasıdır. Salgın başladığından beri 1,6 milyardan fazla çocuk okulda vakit kaybetti ve yaklaşık 200 milyon çocuk hâlâ okula dönmedi.

Önceki krizler, okulların kapatılmasının çocuk evlilikleri ve çocuk işçiliğindeki artışlar dâhil olmak üzere çok büyük sosyal ve ekonomik maliyetler taşıdığını göstermiştir. Bazı gençler nihai bedeli ödüyorlar; düşük ve orta gelirli ülkelerde 15-19 yaş arası kızların başlıca ölüm nedeni hamilelik ile doğumdan kaynaklanan komplikasyonlar. Sonuçta krizler, tüm kız çocuklarının kaliteli eğitime erişimini sağlama konusundaki ilerlemeyi tersine çevirir.

Dahası, okullar birçok fakir çocuğa günün tek besleyici öğününü veriyor. Okulların kapatılması, milyonlarca çocuğun sadece öğrenme değil yemek fırsatlarını da kaybettiği anlamına geliyor. Kriz sırasında çocuklar 39 milyardan fazla okulda verilen yemeği kaçırdı. Kadınlar ve kızlar genellikle öğünleri ilk kaçıranlardır ve kronik açlıkla karşı karşıya kalan insanların yüzde 70’inden fazlasını oluşturmaktadır.

ULUSLARARASI İNSANİ YARDIM SİSTEMİ ÇOK ŞEY BAŞARDI

Sadece birkaç haftalık atlanan beslenmenin neden olduğu hasar, aç bir çocuğu ömür boyu ve yetersiz beslenme bir ülkenin ekonomik ilerlemesini bir nesil boyunca engelleyebilir. Bu nedenle, çocukları eğitilebilecekleri ve beslenebilecekleri okula geri döndürmek büyük öncelik olmalıdır.

Nispeten az parayla, uluslararası insani yardım sistemi çok şey başardı. Örneğin Birleşmiş Milletler (BM) Dünya Gıda Programı, yılda yaklaşık 100 milyon insanı besliyor. Covid-19 ticari hava yolu hizmetlerini ciddi şekilde aksattığında, BM sağlık ve insani yardım çalışanları ile gıda dâhil hayati malzemeleri taşımak için bir lojistik sistemi oluşturdu. Ancak bu ölçekte bir kriz, sadece okul yemekleri sağlamaktan daha fazlasını içeren iddialı bir plan gerektirir. İnsani yardım kuruluşları bunu tek başlarına yapamaz.

Zengin G7 ekonomileri haziran zirvesinde, artan küresel gıda ihtiyaçlarını karşılamak için uzun vadeli bir plan başlatmalı. Plan, önleyici eylem için hükümler içermelidir; gıda stoklarının oluşturulması, bir koruma olarak sigortanın geliştirilmesi ve gelişmekte olan ülke çiftçilerine ve gıda üreticilerine, kendi kendilerine yeterli hale gelmelerine yardımcı olacak uzun vadeli yatırımlarla desteklenmesi.

Politika yapıcılar ayrıca, sürdürülebilir kalkınma hedeflerinin finansmanı için 2015 Addis Ababa önerilerinin merkezinde yer alan, kalkınma yardımı ve özel sektör finansmanının kullanımını en üst düzeye çıkarabilen garantiye dayalı tesisler dâhil olmak üzere, finansman üretmenin yenilikçi yollarını benimsemelidir. Diğer bir öncelik, BM ile sürdürülebilir bir temelde önemli ek kaynakları seferber edebilen tamamen küresel tek kuruluş olan Dünya Bankası arasında daha yakın bir ortaklık olabilir.

Acil krize çok basit, sağduyulu bir çözüm var: yeni uluslararası para. Özel Çekme Haklarında (SDR) (Uluslararası Para Fonunun rezerv varlığı) en az 600 milyar dolar daha yoksul ülkelere tahsis edilebilir. Liderler ve borç verenler, paranın eğitim, sağlık ve beslenmeye gitmesi şartıyla 80 milyar dolara kadar borç muafiyeti konusunda anlaşabilirler. Dünya Bankası ile bölgesel kalkınma bankaları hibe ve kredileri hızla artırabilir.

Bu yıl yaklaşık 10 milyar dolar ile dünya Yemen, Güney Sudan, kuzeydoğu Nijerya ve Sahel’de kıtlığın atlatılmasına yardımcı olabilir. Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Afganistan, Zimbabve, Etiyopya’nın Tigray bölgesi ve diğer savunmasız yerlerde kıtlığın hemen öncesinde ortaya çıkan kitlesel açlığı önleyebilir.

Bu kulağa çok para gibi gelebilir. Bu, dünyanın en zengin ekonomilerindeki her bir kişiden ayda bir dolar eş değeri ve zengin ülkelerin salgınla ilgili teşvik harcamalarının yüzde 1’inin bir kısmını temsil ediyor.

KRONİK AÇLIĞIN YIKICI SONUÇLARI OLABİLİR

Hızlı hareket etmemiz gerekiyor. Bu, Dünya Gıda Programı ile Save the Children gibi önde gelen sivil toplum kuruluşlarına aç çocukları ve ailelerini beslemeleri için önceden hibe verilmesi anlamına gelir. Orta öğretime kaydolan mülteci çocukların yalnızca yüzde 31’i ve kızların sadece yüzde 27’si ile yerinden edilmiş çocukların okula gitmesine yardımcı olan ve kısa vadede yaklaşık 1 milyar dolar toplayan Education Cannot Wait’in tamamen finanse edilmesi gerekiyor. Ek kaynakları eğitime yönlendirerek, en yoksul ve çatışmalardan en çok etkilenen ülkelerden bazılarında 136 milyon çocuğu okula döndürebilir ve orada kalmalarına yardımcı olabiliriz.

Covid-19 ayrıca başka bir eğitim uçurumunu da ortaya çıkardı; dünyadaki okul çağındaki çocukların üçte ikisinin evde internet erişimi yok ve bu da onların çevrim içi öğrenimini engelliyor. Bugün, düşük gelirli ülkelerdeki çocukların yalnızca yüzde 5’i bu tür erişime sahipken, bu yüksek gelirli ülkelerdeki yüzde 90’a karşılık geliyor. Dünyayı birbirine bağlamak için UNICEF liderliğindeki bir proje, bu açık dijital uçurumu kapatabilir.

Birleşik Krallık hükümeti, tüm çocukların okula gitmesinde ve kızların 12 yıllık eğitim almalarının sağlanmasında küresel düzeyde lider bir rol oynayacağına söz verdi, ancak G7 zirvesinde gıda güvenliğinin yanı sıra bu konuyu ele almadığı sürece bu asil hedefe ulaşamayacağız.

Zaman ve yine eğitim, bireyleri, aileleri ve tüm ülkeleri dönüştürme gücünü defalarca göstermiştir. Kronik açlığın yıkıcı sonuçları olabilir; acımasız ve önlenebilir ölümler, şiddetli çatışmalar ve toplu yerinden edilme. Dolayısıyla küresel açlık belasını görmezden gelmek bir seçenek değil. Dünyanın en kırılgan yerlerinde olanların en istikrarlı ülkelerde zincirleme etkileri vardır.

Dünya liderlerinin karşı karşıya olduğu seçim basit; açlık kriziyle mücadele etmek için şimdi harekete geçin veya daha sonra çok daha yüksek bir bedel ödeyin. Anında müdahale, ancak birden çok kıtlık ortaya çıktıktan ve bir neslin kaçırılan eğitimi korkunç bir bedel ödettikten sonra karşılık vermekten daha ucuz olacak ve daha fazla hayat kurtaracaktır.