Global Times / Hu Xijin

En yüksek Covid-19 aşılama oranına sahip İsrail, salgının yeniden canlanmasının sıkıntısını çekiyor. İsrail Sağlık Bakanlığı Genel Müdürü Chezy Levy’e göre, en kaygılandırıcı durum geçen hafta ülkede kayıtlara geçen 148 yeni teyit edilmiş vakanın yaklaşık yüzde 40 ila yüzde 50’sinin Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısıyla aşılanmış olması. Bu, Delta varyantı karşısında Pfizer aşısı ve diğer aşıların bağışıklığının ciddi sınavlarla karşı karşıya olduğuna dair güçlü bir işaret gönderiyor.

İsrail’in aşılama oranı dünyada en yüksek ülkeler arasındadır, nüfüsunun yüzde 55’i ülkede ağırlıklı olarak kullanılan Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının her iki dozunu da vuruldu. İsrail rahat bir nefes almış ve kontrollerini gevşetmişti. Ancak, durum şimdi tekrar gergin bir hâl aldı. İsrail halkına kapalı yerlerde tekrar maske takması tavsiyesinde bulundu ve kontrol önlemlerini daha fazla artırabilir. Bu talihsiz haberlerin hemen ardından geliyor. Örneğin, İsrail’de bir kasabadaki iki okulda tam aşılı dokuz öğretmen ve İsrail Savunma Kuvvetleri’nin tam aşılı üç görevlisi de hastalığa yakalandı.  

Birleşik Krallık da en yüksek aşılama oranına sahip Batılı ülkelerden biri, fakat bu ülke de Delta varyantından çok ciddi biçimde etkilendi. Tek bir günde teyit edilmiş vaka sayısı tekrar 18 binin üzerine çıktı ve ortalama bulaşma oranı bugün Hindistan’ı bile geçiyor. Bu aynı zamanda halkın Batılı aşıların koruma yeteneğine olan güvenini etkiliyor.

Pfizer’ın İsrail’deki tıbbi direktörü Alon Rappaport, geçen hafta perşembe günü Pfizer/BioNTech Covid-19 aşısının salgını önlemede yaklaşık yüzde 90 oranında çok etkili olduğunu açıkladı. Rappaport ayrıca verinin laboratuvarda yapılan araştırmadan toplandığını ifade etti. 

AŞININ SALGINLA MÜCADELEDE ÖNEMİ YADSINAMAZ

Aşının ciddi hastalıkları azaltma ve vakaların büyük çoğunluğunda enfeksiyon ile ölüm arasındaki bağı koparma yeteneği, birçok uzman ve doktorun görüşü olmaya devam ediyor ve birçok yeni enfeksiyon vakası tarafından doğrulandı. Aşının çok önemli baskılama etkisi olmalı, aksi halde İsrail ve Birleşik Krallık, Delta varyantının yüksek bulaşma durumu dikkate alındığında çok daha kötü durumda olurdu. Bu aşılanmanın son derece önemli olduğu anlamına geliyor. 

Bazı orta ölçekli ekonomilerin yerli aşılar geliştirmeye çalışmasıyla, dünya çapında giderek daha fazla aşı geliştiriliyor. Her bir aşının belirli koruyucu etkisi olabilir, ancak deneysel veriler sadece referans olarak kullanılabilir. Hangi aşının gerçek koruma oranının daha yüksek veya daha güvenli olduğunu görmek için gelecek sonbahar ile kış aylarının ve çok çeşitli testlerden geçmiş olmasına ihtiyaç bulunmaktadır. 

Dünyanın çeşitli yerlerindeki ülkelere baktığımızda, insanın yeni koronavirüs ile mücadelesinin bir zamanlar tahmin ettiğimizden çok daha uzun olacağını hissediyorum. Ayrıca aşılara güvenerek, epidemiyolojiye dayalı organize kitlesel önleme ve kontrol düzenlemeleri önemli olacak. 

Çin örneğinde olduğu gibi sadece aşıların bu tür kitlesel önleme ve kontrolle birleştirilmesi halinde salgın tamamen kontrol altına alınabilir. Fakat Çin dünyada bir istisna olduğundan, uzun bir süre karmaşık küresel salgın önlemi durumuyla karşı karşıya kalacağız.