Xinhua

Bazı insanlar; Shanghai’ın ekonomik merkezindeki sıkı Covid-19 kontrol önlemlerinin ülkenin ekonomik büyümesini aşağı çekeceğine, ticareti zedeleyeceğine ve yatırımı caydıracağına inanmanızı istiyor.

Salgın kontrolünün ekonominin pahasına sağlandığı argümanı sadece asılsız olmakla kalmıyor, aynı zamanda Çin ekonomisinin potansiyelini ve direncini de hafife alıyor.

Virüsün son zamanlarda yeniden canlanması nedeniyle Shanghai’ın zorluklar yaşadığı inkâr edilemez ancak Shanghai’ın tek başına Çin’in genel ekonomik manzarasını temsil ettiğini varsaymak yanlış olur.

Çin, karşı rüzgârlara dayanabilecek sağlam ekonomik temellere sahiptir ve bu ancak Omicron varyantı kontrol altına alındığında güçlenecektir. Bu canlılığı tam anlamıyla görmek için alaycıların dış ticaretten başka bir yere bakmaları gerekmez. İlk çeyrekte ülkenin toplam ithalat ve ihracatı, yıllık yüzde 10,7 artarak arka arkaya yedinci kez büyüme göstererek 9,42 trilyon yuan’a (yaklaşık 1,47 trilyon ABD doları) ulaştı.

İLK ÜÇ AYDA DOĞRUDAN YABANCI YATIRIM 379,87 MİLYAR YUAN’A ULAŞTI

Doğrudan yabancı yatırımın güçlü olması daha fazla kanıt sunuyor. İlk üç ayda Çin’e yapılan doğrudan yabancı yatırım yıllık yüzde 25,6 artarak 379,87 milyar yuan’a ulaştı ve yüksek teknoloji endüstrilerine yapılan yatırım yüzde 52,9’luk bir artış kaydetti. Ayrıca Çin’in önceki kayıpları dengelemek, gelecekteki kalkınma için ivme oluşturmak ve istikrarlı ekonomik büyümeyi sürdürmek için elinde çok çeşitli araçlar var.

Geçen hafta bir Devlet Konseyi yürütme toplantısında; makul ölçüde yeterli likiditeyi sürdürmek, tüketimi ve yatırımı desteklemek amacıyla mali önlemleri araştırmak ve finansmanı kilit alanlara ve zayıf halkalara kanalize edebilmek için ihtiyatlı para

SIFIRLAMA POLİTİKASI

Çin, Omicron varyantı ile savaşı boyunca “dinamik sıfır-Covid yaklaşımına” sadık kaldı. Mart ayında Çin’deki Jilin eyaletinin başkenti Changchun, strateji kapsamında sıkı kontrol önlemlerine tabi tutuldu. Bu önlemler, on binlerce enfeksiyona rağmen karantina alanlarındaki tüm bulaşma zincirlerini başarıyla kesti. Çin, hızlı ve sert tepkisi sayesinde 2020’de Covid-19’un ilk etkisinden kurtulan ilk büyük ekonomi oldu ve dünya çapında hasara yol açan yaygın baskılara rağmen ekonomik dayanıklılığı 2021 boyunca devam etti. Belki de eleştirmenlerin Çin’in salgın kontrolü ve ekonomik istikrarı dengeleme kapasitesini hafife almadan önce geçmiş yılların başarılarını daha yakından incelemesinde fayda var.