CGTN / Daryl Guppy

Covid-19’a 2020’de verilen tepkiler, halk sağlığı politikasının uygulanmasında önemli çatlakları ortaya çıkardı. Ne yazık ki, aynı işlev bozukluğu, Covid-19 pasaportunun şekli konusunda anlaşma olmaması nedeniyle uluslararası seyahat ve ticaretin yeniden başlamasını tehdit ediyor.

Çin’de, Covid-19’a halk sağlığının yanıtı disiplinli, koordineli ve etkiliydi; Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) yanıt, farklı devletler ve siyasi liderlik tarafından uygulanan tutarsız standartlarla kopuktu; Birleşik Krallık’ta yanıt, planlama ve uygulamada büyük bir başarısızlıktı.

Avustralya ve Yeni Zelanda gibi bazı ülkeler, ada sınırlarını kapatmak gibi basit bir yolla Covid-19’u etkili bir şekilde kontrol altına aldı ve yönetti. Avustralya’daki düşük enfeksiyon oranının kutlanması, her eyaletin karantina, takip ve sınırların kapatılması için kendi standartlarını belirlediği, ulusal anlamda tanınan herhangi bir takip ve izleme sisteminin geliştirilmesindeki başarısızlığı gizledi.

İnsanların, Covid-19 sonrası iyileşme yönetiminin salgın sırasında öğrenilen derslerden yararlanmasını beklemek için her türlü nedeni var. Ne yazık ki, bazı ülkeler başkalarına başvurmadan kendi Covid-19 pasaport çözümlerini geliştirdiği için durum böyle görünmüyor. Diğer bazı ülkeler şu anda konuyu aktif olarak düşünmüyorlar. Bir düzeyde, güvenli bir Covid-19 pasaportu geliştirmek, uygun teknolojiyi uygulamaktan ibarettir. Blok zincir güvenlik özelliklerini kullanan basit bir çözüm olmalıdır. Bazı ülkelerde Covid-19 takip ve izleme sistemlerinin geliştirilememesi, kabul edilebilir bir Covid-19 pasaportu sorununun çözülmesinin daha zor olabileceğini düşündürmektedir. Pasaport, sorgulanamaz aşı kanıtı olmalıdır.

Şu anda, birçok grup Covid-19 pasaportları geliştiriyor. Çin, uluslararası seyahat edenler için bir sağlık sertifikasının dijital versiyonunu yeni başlattı. Blok zinciri güvenliğine dayalı şifrelenmiş bir QR kodu kullanıyor. Singapur’da hükümetin önderliğinde bir süreç var. GovTech (Singapur), yolcuların kalkış öncesi doğrulama için dijital Covid-19 test kimlik bilgileri geliştirdi. Bunlar, Singapur’un SafeTravel programıyla tamamen uyumludur.

GÜVENLİ BİR COVID-19 PASAPORTU GELİŞTİRMEK, UYGUN TEKNOLOJİYİ UYGULAMAKTAN İBARET

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği ve AB tarafından blok zinciri tabanlı pasaportlarla önemli çalışmalar yapılmıştır. Bir standardı geliştirme ve benimseme konusunda oldukça ileri düzeydedirler. Bu girişim, iş dünyası tarafından yönetilmektedir; bu nedenle zorluk hükümetleri çözümleri tanımaya ikna etmektir.

Başka yerlerde ticari kuruluşlar başı çekiyor. Avustralya Çin İş Konseyi, Avustralya hükümetini uluslararası seyahatlerin açılmasına yardımcı olmak için blok zincir teknolojisini kullanarak bir Covid-19 aşı pasaportunun geliştirilmesini desteklemeye çağırıyor. Konsey Başkanı David Olsson, “Avustralya hükümeti için Çin ve bölgemizdeki diğer ülkelerle birlikte güvenlik, kimlik doğrulama, gizlilik ve veri alışverişi için önerilen standartları geliştirme fırsatı görüyoruz.” dedi.

Bu çeşit yaklaşımlar, bu Covid-19 pasaportlarının uyumluluğu ve sınır ötesi kabulüyle ilgili soruların kaldığı anlamına gelir. Farklı yaklaşımların karşılıklı olarak tanınması, uluslararası seyahatin gerçekten devam edebilmesi için aşılması gereken ilk engeldir.

Ancak aşılama başlı başına bir sorun teşkil etmektedir. Aşılanan kişiler, düşük seviyeli Covid-19 enfeksiyonunun kalıcı tarihsel kanıtlarını göstereceklerdir. Bu viral kalıntılar, nükleik ve serum IgM antikor testleri rejimleriyle alınabilir ve Covid-19 pozitif sonuç verebilir. Bu, Covid-19 pasaportundaki yeşil onay işaretini önleyebilir. Önerilen çözüm, aşılamanın kanıtına, kalan Covid-19 pozitif sonuçlarına göre mutlak öncelik verilmesidir.

Covid-19 pasaportunun mimari temelleriyle ilişkili problemler daha derin ve daha endişe verici bir şekilde var. Bu, birçok işletme kuruluşunu ilgilendiren bir konudur, çünkü Covid-19 pasaportunun etkinliğinin kalbine girmektedir. Bu sorun, uluslararası turizm için büyük bir destek ve uluslararası iş ve öğrenci seyahatlerinin yeniden başlaması için bir platform sağlayacak bir dizi aşının tanınmasına dayanmaktadır. Covid-19 pasaportu, karantinasız uluslararası seyahat sağlayacak “onaylanmış” aşı kaynaklarını içermediği ve tanımadığı sürece gerçekten yararlı değildir. Covid-19 pasaportunun mimarisi temel konudur, çünkü aşıların karantinasız seyahate izin vermeye uygun olduğunun karşılıklı olarak tanınmasına dayanır.

Bir Covid-19 pasaportu, yeşil bir onaydan çok daha fazlasını gerektirir. İş gruplarının, karşılıklı aşı tanıma dâhil olmak üzere bir Covid-19 pasaportunun işlevsel detaylarının gerçekten uluslararası iş ile turist seyahatlerini erişilebilir ve mümkün hale getirmesini sağlamada oynayacakları önemli bir rol vardır.