CGTN / Simon Johnson

2020 yılı boyunca ve 2021 yılının başlarına kadar, biraz şans ve yeterli aşılarla Covid-19 salgınını hızlı ve kararlı bir şekilde sona erdirme olasılığı konusunda umut vardı. Bu yaz, bunun Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) olmayacağı netlik kazandı. Delta varyantı, birçok insanın aşı olmadaki gönülsüzlüğüyle birleştiğinde, talihsiz biçimde olayların beklenmedik yönde gelişmesini temsil ediyor. 

Bu gelişmeler ışığında ABD Başkanı Joe Biden yönetimi, Covid-19 ile ilgili stratejilerini nasıl ayarlamalı? Genellikle, yönetimin yaklaşımı doğru yolda ve bu şartlar altında en iyi muhtemel etkiye sahip bulunuyor. Plana sadık kalmak ve aleyhte konuşanları görmezden gelmek ilerlemek için en iyi yoldur. Federal hükümetin elbette, kamu sağlığı konusunda yapabilecekleri sınırlıdır.

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC), 2020 yılı boyunca en tepedeki siyasi müdahaleler ve karmaşa nedeniyle engellendi. Yeni liderlik ve Beyaz Saray’ın çok daha iyi yaklaşımı durumun kontrol altına alınmasını sağladı. Herkes verilen tüm tavsiyelere katılmadı, ancak kanıtları tartmanın ve halkın sağlığı konusunda dikkatli olmanın bir kez daha CDC’nin hâkim olan düşünceleri olduğuna dair genel bir onay vardır. 

MODERN AMERİKA’DA SİYASİ SORUMLULUK EKSİK

ABD Sağlık Bakanlığı da kamu sağlığını güçlendirmek ve salgın ve ötesiyle ilgili çok çeşitli konularda mantıklı tavsiyeler vermekle meşgul. Bu liderliği takip ederek, özel sektör şirketleri, özellikle meslektaşlarıyla yüz yüze etkileşim içinde olduklarında ya da halka dönük roller üstlendiklerinde, aşı olmaları için çalışanlarını giderek artan biçimde teşvik ediyor ve hatta baskı uyguluyorlar. 

Covid-19 ile mücadele çabasında yavaş hareket edenler eyalet seviyesinde oldu. Bazı eyaletler, daha fazla sağlık hizmetleri çalışanının aşılanması ve kampüste olmak isteyen öğrenciler ile görevliler için aşılama gerektiren üniversitelerle daha olumlu bir tutuma sahip oldu. Amerika’da her zaman yasal zorluklar vardır, fakat “meslektaşlarıma potansiyel olarak ölümcül bir hastalık bulaştırmada özgür olmalıyım” savunusu şimdiye kadar mahkemelerde çok az ilgi gördü. 

Maalesef bazı eyalet liderleri Covid-19’a siyaseten istismar edilen bir sorun olarak muamele göstermeye devam etti. Belki bu liderler, 2020 yılında, bulaşma oranları yüksek olsa bile faaliyetlerin “açılmasının” yerel ekonomiler için iyi olduğunu savundukları zaman bunun kendilerinin işine yarayacağını düşünüyorlar. Ancak 2021 yılında aşı sonrasında durum tamamen farklı. NIH, CDC ve Sağlık Bakanlığının tavsiyelerine uymayı reddetmek, aşılanma hevesini kırmak anlamına geliyor, bu da daha fazla bulaşma, hastanelerde daha fazla baskı, daha fazla ölüm ve öyle ya da böyle daha durgun yerel ekonomi demek olacak. 

Düşük aşılama oranları hastalığının yükselmesine yol açarsa alınabilecek karşı önlemler mevcut. Fakat bazı eyalet meclisleri ve idareciler maske takma zorunluluğuna karşılar ve belirti göstermeyen nüfuslarda sistematik testlere karşı ilgisizler. Sonuç olarak, umursamaz liderlerin olduğu yerlerde Covid-19 salgını, halk sağlığı ve ekonomi üzerinde daha büyük olumsuz etki yaratacak. Covid-19 hastaları hastaneleri ve yoğun bakım ünitelerini doldurduğunda belki de inatçı eyalet liderleri fikirlerini değiştirecek. Ancak modern Amerika’da siyasi sorumluluk eksikliği göz önüne alındığında, çok büyük olasılıkla onların çoğu bahaneler ve dikkat dağıtıcı şeyler bulacak. 

BIDEN YÖNETİMİ KÖTÜ YÖNETİLEN BİR HALK SAĞLIĞI ACİL DURUMUNU MİRAS ALDI

Trajedi şu ki, hastalık savunmasız insanları etkilemeye devam edecek. Sağlık hizmetleri ve evde sağlık bakımı personeli yüzde 100 aşılanmazsa bu tamamen önlenebilir ve kaçınılmaz olmayacak. Huzurevi ve yaşlı bakım sektöründeki ulusal liderler, bütün çalışanları aşı olmaya ikna etmek için sıkı çalıştı, ama yapabilecekleri sadece bu kadar. 

Özel sektör çalışanları daha zor bir seçimle karşı karşıya, aşı olmaları gerekirse, bazı çalışanlar işi bırakacaktır. Bununla birlikte, şirketlerin aşılanmamış çalışanlarına ek harçlar uygulayarak ve bu insanlar için daha fazla test yapılmasını isteyerek, giderek artan oranda Delta Hava Yolları’nı izlemeleri muhtemeldir. Hâlâ daha iyisini yapması gereken tek federal kurum, halkı taramak ve bulaşmanın yayılmasının azaltmak için uygun teknikleri ve yeni Covid-19 testlerini onaylamak için yeteri kadar hızlı davranmayan Gıda ve İlaç İdaresi’dir (FDA). FDA’nın, Pfizer-BioNTech aşısının tam onayı ve şimdi destekleyici aşıların düşünülmesi dâhil olmak üzere performansının düzeldiği doğrudur. Ayrıca, Covid-19 testiyle ilgili durum en azından şimdilik netlik kazandı. Ancak Biden’ın bu önemli kuruma yeni bir başkan ataması ve ABD Senatosu’nun da yakında bu atamayı onaylaması gerekiyor. 

Biden yönetimi kötü yönetilen bir halk sağlığı acil durumunu miras aldı. Yeni yönetimin müdahalesi güçlü ve etkili oldu. Yeni varyantlar tehdit oluşturmaya devam ediyor. İleri doğru gitmenin tek yolu, herkes için ücretsiz ve etkili aşılar için iki partili taahhüdü harfi harfine yerine getirmekten geçiyor.