CGTN / Zhong Sheng

Karmaşık işleri profesyonellere bırakmak sağduyulu bir davranıştır. Bununla birlikte bazı Amerikalı siyasetçiler ve medya kuruluşları, ciddi ve karmaşık bilimsel bir konu olan Covid-19’un kaynağını izleme çalışmalarında başkalarının işine müdahale ediyorlar, siyasi ön yargılarla sürece müdahale etmeye ve siyasi komplolar için uydurulmuş yalanlarla gerçekleri çarpıtmaya çalışıyorlar.

Bilim gücü olan Amerika Birleşik Devletleri (ABD), bilimin karşı tarafında durmayı seçiyor ve utanmaz biçimde sözde “laboratuvar sızıntısı teorisini” satıyor. Bu tür gülünç uygulamalar Covid-19’un kaynağını izleme konusunda uluslararası iş birliğine ciddi biçimde zarar veriyor, salgınla mücadelede küresel iş birliğini zehirliyor ve bütün insanlığın ortak çıkarlarına darbe vuruyor.

Virüsün kaynağını takip etmek önemli, karmaşık ve hassas bir durumdur. Bu nedenle profesyonel, tarafsız ve yapıcı bir şekilde ele alınmalıdır. Bu süreç bilime göre yürütülmeli ve dünya çapında bilim insanları ile tıp uzmanlarının yaptığı çalışmalar ve araştırmalar temelinde Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından öncülük edilmelidir. Yine bu süreç siyasi müdahaleden uzak olmalı, ulusların egemen eşitliğine saygı gösterilmeli ve suçluluk karinesinden kaçınılmalıdır. Tüm süreç açık, şeffaf, tarafsız ve mantıklı olmalıdır.

Kaynağını izleme amacı, dünyaya bu tür virüsleri daha iyi anlamasına ve gelecekte önemli bulaşıcı hastalıklarla daha etkili mücadele edilmesine yardımcı olmaktır ve bu çabalar, Birleşmiş Milletler (BM) sisteminin görevini yapma, uluslararası dayanışma ile iş birliğini güçlendirme ve kamu sağlığı alanında küresel yönetim sistemi ile kapasitesini iyileştirme yeteneğini destekleyecektir.

Gerçeklere ve bilime saygı gösteren Çin, DSÖ ile virüsün kaynağı konusunda ortak araştırma yapan ilk ülke olarak, tavrını somut eylemlerle gösterdi. İki taraf, virüsün kaynağını takip konusunda bilimsel iş birliği için küresel planın Çin bölümünü ortaklaşa formüle etti.

ÇİN, DSÖ İLE VİRÜSÜN KAYNAĞI KONUSUNDA ORTAK ARAŞTIRMA YAPAN İLK ÜLKE

Bu yılın başında, 34 üyeli DSÖ-Çin ortak uzmanlar ekibi Wuhan kentinde 28 gün süren araştırma görevi yürüttü. Ekipteki yabancı uzmanlar Çin’in açıklığı, şeffaflığı ve sorumluluğunu oldukça takdir ettiler, içlerinden biri gitmek istediği bütün yerleri ziyaret ettiğini görmek istediği bütün insanlarla görüştüğünü söyledi. Ekipteki uzmanlar, Çin’in açık davranmasının beklenmedik ve sonucun beklentilerin ötesinde olduğunu vurguladılar. Onlar bazı ABD’li medya kuruluşlarında, uzmanlardan oluşan ekibin Wuhan’daki orijinal verileri elde edemediği yönündeki haberlerini kınayarak, bu haberlerin gerçekleri çarpıttığını ve hayal kırıklığı yarattığını belirttiler. 

Covid-19’un kaynağı konusunda DSÖ-Çin ortak çalışmasının sonuçları nesnel, bilime dayalı ve güvenilirdir ve tarihi sınava dayanabilir. 120 sayfalık raporda, ortak uzman ekibi, Covid-19’un aracılık yapan bin konakçı aracılığıyla ortaya çıkmasının “büyük bir olasılık”, soğuk gıda zinciri ürünler üzerinden ortaya çıkmasının “mümkün” olduğunu ve bir laboratuvar kazası yoluyla ortaya çıkmasının ise “son derece olasılık dışı” olduğunu söylediler.

Bu bilimsel sonuca dayanarak, Wuhan’ı seyahat eden uluslararası uzmanlar ekibinin lideri Peter K. Ben Embarek, gelecekte virüsün kaynağını izlemeyle ilgili görevlerin, artık laboratuvar sızıntısı teorisine odaklanmayacağını söyledi. Bazı ABD’li siyasetçiler ve medya kuruluşlarının kullandığı bu temelsiz teorinin basmakalıp lafları sadece kendilerinin aşağılanmasına yol açacaktır. Amerikalı epidemiyoloji uzmanı Hume Field bilime siyaset bulaştırmanın sadece “şüphe” ve “güvensizlik” yarattığına işaret etti. Field, Twitter’da, Batı medyasının bir haberini çürüttüğü zaman, “Öyleyse lütfen ön yargınızı ve eski kültür emperyalizmini bir tarafa bırakın.” dedi.

Birleşik Krallık’ta sağlık araştırmalarına odaklanmış hayır kurumu Wellcome Trust’ın Başkanı Jeremy Farrar, Covid-19’un kaynağının takip edilmesi söz konusu olduğunda, “asılsız söylenti ve sıklıkla siyasi amaçlar için kullanılan komplo teorilerine” yer olmadığına işaret etti. 

DSÖ’den bir uzman virüsün kaynağını izlemeyi karmaşık bir bilmeceyle karşılaştırdı ve ortak uzman ekibin Wuhan’daki çalışmasının bunun sadece küçük bir parçası olduğunu ifade etti. Wuhan haricinde de DSÖ uzmanları, daha kapsamlı, nesnel ve bilime dayalı bir yanıt bulmak için virüsün muhtemel kaynağı olabilecek dünyanın diğer yerlerinde de mümkün olan en erken zamanda araştırmaya başlayacaklar. Virüsün kaynağını araştırırken bilimsel ruhtan herhangi bir sapma, tarih ve insanlık karşısında sorumsuzluk olacaktır.