Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta Filyos Limanı’nın açılışında konuştu. Erdoğan, Fatih Sondaj Gemisi’nin Karadeniz’de 135 milyar metreküplük yeni doğal gaz keşfi yaptığını duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Türk Silahlı Kuvvetlerimizin (TSK) en kapsamlı tatbikatlarından olan Deniz Kurdu sayesinde denizlerimizdeki harekât kabiliyetimizi görme ve geliştirme imkânı buluyoruz.

Avrupa’nın en büyük entegre tesislerinden olan MFA Maske fabrikasının heyecanını yaşadık. Türkiye’nin ilk biyomaskesiyle Türk polisinin kullanımına sunulan tam ve yarım gaz maskeleri de burada üretilecek.

FİLYOS LİMANI

Şimdi de tarihi bir ana şahitlik etmek üzere Filyos’tayız. Zira bu eser 10 yıllık değil, 20 yıllık değil, bu eserin mazisi 150 yıl. Büyük tonajlı gemilerin yükleme ve boşaltma yapabileceği uluslararası bir ticaret ve sanayi alanı kurma projesi olan Filyos Limanı nihayet hayata geçti. Burası aynı anda 13 gemiyi tanker hariç alabilecek durumda ve 13 gemi buraya yanaşabilecek durumda. Buradan dünyaya açılma şansını Zonguldak’ta yakalayacağız. 2023 hedeflerimiz arasında yer alan, ülkemizi dünyanın ilk 10 ekonomisi arasına çıkarma projemizin önemli altyapılarından biridir.

135 MİLYAR METREKÜPLÜK DOĞAL GAZ KEŞFİ

Fatih Sondaj Gemimiz, Sakarya gaz sahasındaki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküplük yeni bir doğal gaz keşfi daha yaptı. Karadeniz’deki toplam gaz keşfimiz 540 milyar metreküpe ulaştı. Amasra-1 kuyusunun çevresindeki sondajlama çalışmalarımız sürüyor. İnşallah bu bölgeden yeni müjdeli haberler bekliyoruz.

Denizdeki doğal gazı karaya üç etapta çıkarmayı planlıyoruz. Birinci aşama deniz tabanında kurulacak doğal gaz üretim sistemleridir. İkinci aşama karada doğal gazı işleyecek ve kullanıma hazır hale getirecek tesistir. Üçüncü aşama ise denizdeki sistemle, karadaki tesis arasındaki bağlantıyı sağlayacak boru hattıdır. Sadece son 3 yılda günlük petrol üretimimizi yüzde 35 artırarak 61 bin varile çıkardık. Böylece yıllık petrol üretimimiz 54 milyon varil sınırına dayandı.

Yenilenebilir enerji kaynakları güneş ve rüzgâr enerjisi üretimini her geçen gün artırıyoruz. Bu yıl 2 bin megavatı güneş ve 2 bin megavatı rüzgâr olmak üzere toplam 4 bin megavatlık yenilenebilir enerji yatırımını harekete geçirmiş olacağız.

Kalkınma hamlelerinin somut neticeleri birer birer ortaya çıktıkça 2023 hedefinin, 2051 vizyonunun afaki söylemler olmadığı çok daha net anlaşılacaktır.”