Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TRT ortak yayınında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan, cuma günü Zonguldak’ta petrol ve doğal gaz arama çalışmalarına ilişkin müjde vereceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“AŞILARIMIZ GELİYOR”

“1,5 metre mesafeyi koruduğumuz takdirde, maskeyi çıkarabiliyoruz. Ama buna dikkat etmeliyiz. Sosyal mesafeye dikkat edersek maskesiz devam edebiliriz. Ciddi manada aşılarımız geliyor. Aşılarımızın gelmesiyle birlikte 50-55 yaş üstüne yoğun bir şekilde aşılama yapacağız. Aşıların yapılmasıyla birlikte ciddi bir korumayı da tıbbi manada almış olacağız.

YENİ ANAYASA

128 madde üzerinde bu çalışmamızı yapacağız. Çıkarılması, ilave edilmesi gerekenleri konuşacağız, ‘tamam’ dediğimiz anda Devlet Bey’e takdim edeceğiz. Ayrıca Devlet Bey’in bize yollayacağı çalışmaya bakacağız. Adeta bir Anayasa Bilim Kurulu oluşturmanın gayreti içinde olduk. Bu kurulla çalışmamızı yürütelim ve en geniş anlamda uzlaşı sağlayalım istiyorum. Bunların anayasa metni hazırlığında millilik ve yerlilik olmayacak. Dağdaki PKK’lıyla mı milli bir anayasa yapacaksınız? Bu milletin anayasası dediğiniz zaman bunun milli, yerli boyutunun olması şart. Bunu da zaten çalışmalar esnasında görmek mümkün olacak. Milletin dertleriyle bir arada olmak var ya da yok. Bunların yapacakları çalışmadan rahatsız değiliz, varsın yapsınlar.

“PARLAMENTER DEMOKRASİ BİZİM İÇİN MAZİ OLDU”

Artık parlamenter demokrasi bizim için mazi oldu. Millet için de mazi oldu. Bu dönemleri yaşayan, AK Parti’yi tek başına iktidara getiren milletimiz oldu. O zaman şu anki mevcut sistem yoktu. Tek başımıza iktidar olduk. Kim vardı parlamentoda Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) vardı. Çok başarılı adımlar atarken, o dönem içerisinde biz süreci rahatlıkla işlettik. Bir sonraki seçimde de parlamenter sistemle gittik. Ama bizim oyumuz yine arttı.

Yeni sistem sayesinde koronavirüs salgınında hızlı kararlar alabildik. İstanbul’daki Atatürk Havalimanı’nın içinde 1008 odalı hastaneyi kurduk. Bu hastanede 5 dakikada uçak inecek, odaya gelecek, ameliyathaneleriyle her şeyiyle mükemmel. Sancaktepe’ye de hastane yaptık. 45 günde biz bunları yaptık.

Bizim ciddi manada doktor açığımızı azaltmamız lazım. Maalesef geçenlerde doktor arkadaşımız bıçaklanarak yaralandı. Kendisini aradım. 2 yıl kalmış uzman olmasına tedavi ettiği hasta gelip kendisini bıçaklıyor. Bu doktor açığımızı kapatmamız içinde tıp okullarına büyük iş düşüyor.

128 MİLYAR DOLAR TARTIŞMASI

128 milyar dolar nereye gitti? Merkez Bankasının parasının nereye gittiği sorulur mu? Bunlar hesap kitaptan anlamazlar. Bu kadar çalışma, altyapı, geçirdiğimiz depremler. Buralara parayı nasıl buluyorsunuz diye soruyorlar mı?

CUMHURBAŞKANI ADAYI MESELESİ

Bizim sahada böyle bir tartışma yok. Cumhur İttifakı olarak partimizin içinde karar belli. Bizim bu dayanışmamız kararlı bir şekilde yürüyor. Sıkıntı diğer tarafta.

ABD BAŞKANI BİDEN İLE GÖRÜŞME

Ön hazırlıklarımızı yaptık, yapıyoruz. Görüşmede Türkiye-ABD ilişkileri niçin böyle bir gerilim safhasında, bunu soracağız. Şimdi NATO Zirvesi’nde görüşeceğiz. Artık bıktık, her 24 Nisan gelir, ‘Amerika Ermenilerle ilgili ne diyecek?’ Bütün işin bitti de Ermenilerin avukatlığına sen mi soyunuyorsun? Senden önce Amerika Birleşik Devletleri’ni (ABD) yönetenler bu işi senin kadar bilmiyor muydu? Onların hiçbirisi bu ifadeyi kullanmadı. Bırak bu işi tarihçiler, hukukçular çalışsın. En sonunda Azerbaycan kendi göbeğini kendi kesti. Burada hiç alakası olmayan Türkiye’yi böyle bir konunun içine niye atarsın? ABD bizim müttefikimiz ise bu müttefik bizim yanımızda mı yer alacak, teröristlerin yanında mı yer alacak? Maalesef teröristlerin yanında yer alıyorlar.

S-400 KONUSU

Biz eğer S-400’ü aldıysak durup dururken almadık. Buna ihtiyacımız olduğu için aldık. Bu sonra gündemden yavaş yavaş düştü. Bunun yanında Türkiye’nin kendini koruma hakkı yok mudur.

MACRON AÇIKLAMASI

NATO’nun üyesi olan bir ülkenin başındaki kişi ‘beyin ölümü gerçekleşti’ diyorsa herhalde bunu NATO’nun hesaba çekmesi gerekir. Macron’un Libya ve Suriye’de kimlerle iş tuttuğunu da biz biliyoruz.

PETROL VE DOĞAL GAZ ARAMA ÇALIŞMALARI

Yeni müjdeyi cuma günü Zonguldak’tan vereceğiz. Zonguldak’ta Uzun Mehmet Camisi’nin açılışını yapacağız. Oradan da Kanuni sondaj gemimizle bağlantımızı kuracağız. Oradan açıklamamızı yapacağız.

MISIR’LA İLİŞKİLER

Mısır’la Doğu Akdeniz’den Libya’ya kadar geniş bir alanda ciddi iş birliği imkânlarımız bulunuyor. Mısır halkını çok iyi tanırım, severim, bağlantılarımızın kültürel yönü çok güçlüdür. Dolayısıyla yeniden bu süreci başlatmakta kararlıyız.

TERÖRLE MÜCADELE

Kandil bataklığını bir daha asla terörün mikrobunu yaymayacağı şekilde kurutmakta kararlı olan bir Türkiye gerçeğini bunlar görecekler, bilecekler. Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kuluçka yuvası adeta şehir merkezinde palazlanıyor. Bunun üzerine gitmezsek sürekli üretmeye devam edecektir. Terör örgütünün kandırdığı gençlere seslenmek istiyorum; bu kiralık katiller çetesinden bir an önce kaçıp emin ellere gelin, devletimize sığının.

ABD’Lİ YATIRIMCILARLA GÖRÜŞME

Karşılıklı dayanışmaya dayalı bir görüşme oldu. Bu görüşmenin devamının Covid döneminden sonra Amerika’da yapılmasını istediler. Bu yılın ilk çeyreğinde Avrupa’nın en hızlı büyüyen ekonomisi yine biz olduk. Bu büyümeden en dikkat çekici kalemin yüzde 30,5 gibi güçlü oranla makine teçhizat yatırımlarında olması çok önemli. Bugün Merkez Bankası Başkanı ile görüştüm. Bizim bir defa faizleri düşürmemiz şart, onun için de temmuz-ağustos, buraları bulacağız ki faiz düşmeye başlasın. Çünkü faiz yükünü yatırımların, maliyetlerin üzerinden kaldırırsak, maliyet enflasyonunu tetikleyen faiz olduğu için, orada da bir rahatlama dönemine girmiş olacağız.

MARMARA DENİZİ’NDEKİ DENİZ SALYASI

Bu konuda yapmamız gerekenler var ama belediyelerin yapması gereken çok önemli işler var, paslaşarak yapacağımız işler olabilir. Allah’ın izniyle çözeceğiz, başka çaresi yok. Bunu İstanbul Belediyesinin eline bırakamayız. Antalya’ya gidiyorsunuz orada da var. Muğla’ya gidiyorsunuz orada da var. Bunların hepsi bir yerde ülkemizin sorunu. Kalkıp da ‘bu belediyenin, şu belediyenin sorunudur’ diyemeyiz. İmkânları yoktur.

KANAL İSTANBUL

Haziran ayı sonunda inşallah Kanal İstanbul için ilk köprünün temellerini atıyoruz. 6 tane köprü yapılacak. Ardından 5 köprü temeli daha atılacak. Bu kanalın 2 tarafından 250 bin konut, bu şehir içinde şehir oluşacak. Kanal İstanbul Projesi’ni yerli yabancı çok güçlü konsorsiyumlarla devam ettireceğiz.”