Afrika ziyareti öncesi basın açıklaması yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun bürokrat açıklamasıyla ilgili, “Heves ettiğiniz vesayet günleri geride kaldı. Türkiye hukuk devletidir.” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şu şekilde:

“Başbakanlığım dahil bugüne kadar 28 Afrika ülkesine 38 ziyaret gerçekleştirdim. Afrika’daki büyükelçiliklerimizin sayısı 43’e yükseldi.

Angola ve Togo’ya Türkiye’den Cumhurbaşkanı düzeyinde ilk resmi ziyaretler olması hasabiyle bu seyahatimiz ayrıca önem taşıyor.

Afrika ülkeleriyle iş birliğimize asla kısa vadeli ve çıkar odaklı bakmıyoruz.

2020 yılı sonu itibarıyla 25 milyar doları geçen ticaret hacmimizle Türkiye, Afrika ülkeleri için stratejik bir ortak olarak öne çıkıyor.

ANKET ŞİRKETLERİ

Anket şirketleri çalıştıkları partilere göre sonuç çıkardılar. Türkiye’de seçim konusu açılınca anketler çıkarıyorlar ve buradan kendilerine de pay çıkarıyorlar. Yalan yanlış hileli sahte anketlerle milleti yönlendirebileceklerini sanıyorlar.

ABD’NİN F-16 TEKLİFİ

Biz 1 milyar 400 milyon dolar ödeme yaptık. Bu ödemeler karşısında ABD’nin böyle bir teklifi söz konusu oldu. Bununla ilgili olarak da biz ülkemizin savunma ihtiyaçlarını gidermek için ne gerekiyorsa bu adımları atalım dedik. Bugünün devamlılığı için de özellikle savaş uçağı filomuzu her zaman hazır ve modern duruma getirmek için de çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Sorunun çözümü için de diyaloğu önemsiyoruz.

SALGINLA MÜCADELE

159 ülke ve 12 uluslararası kuruluşa tıbbi ekipman ve salgınla mücadelede ihtiyaç duyulan malzeme yardımında bulunduk.

TURKOVAC’ın hayata geçmesiyle elimizden gelen desteği her yere vermeye çalışacağız.”