Azerbaycan ziyaretinin ardından yurda dönen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uçakta gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan,  NATO Zirvesi’nde Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkan Joe Biden ile yaptığı görüşmenin içeriğine de değindi. Erdoğan, Biden’a ”Terör örgütü YPG ile mi yoksa NATO müttefikiniz Türkiye ile hareket edeceksiniz?” diye sorduğunu ancak cevap alamadığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan’la TANAP ve TAP’ta dayanışma söz konusu olduğunu bunun dışında bir süreçte yeni adımlar atabileceklerini söyledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

“LİBYA’DA RAFİNAJ KONUSUNDA BİRLİKTE ADIM ATABİLİRİZ”

“Libya’da birlikte dostum Aliyev ile bu konuda bir takım yeni adımlar atabiliriz.” diyen Erdoğan, ”Azerbaycan ve Türkiye’nin de birikimleri var. Ben teklifi yaptım kendisi de memnun olacağını söyledi. Rafinaj konusunda da aynı adımlar atılabilir”

KAFKASYA’DA 6’LI PLATFORM ÖNERİSİ

”Zengezur Geçidi ile ilgili konularla ilgili Rusya tarafından bu işin zorla geciktirilmesi gayreti olduğuna ihtimal vermiyorum .Rusya bu konuda daha da yardımcı olma niyetinde. Yakın zamanda Sayın Putin’i de ikili bir görüşme yapacağız. 5 yıllık anlaşma çerçevesinde bu ortak adımları atalım istiyoruz. Diğer yandan 6’lı platform var.

”GÜRCİSTAN VE ERMENİSTAN HENÜZ SICAK SİNYAL VERMEDİ”

Türkiye İran Azerbaycan ve istiyoruz ki Gürcistan ve Ermenistan’da altılı platforma katılsın henüz Gürcistan ve Ermenistan sıcak sinyaller vermediler ama Rusya anlaşma istiyor. Ermenistan Gürcistan tarafı da katılırsa bölge çok çabuk sükunete kavuşur. Gürcistan başkanına Türkiye ziyaretinde izah ettim çalışalım dedim bu platforma bu ülkelerin de katılması Bölgede barışın tesisi için etkili olur. Zengizor koridoru Ermenistan ve Azerbaycan’a büyük avantaj sağlayacak Rusya’da sıcak bakıyor çünkü bu önemli bir hat tarım koridoru olarak tüm bölge nefes aldıracak diye düşünüyoruz.”

ŞUŞA BEYANNAMESİ

Erdoğan, Azerbaycan ile yapılan Şuşa Beyannamesi’nin sınırların korunmasını içerdiğini ancak daha sonra genişletilebileceğini ifade etti. Rusya Devlet Başkanı Putin ile Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in görüşmesinin de bu işi farklı bir yere götürebileceğini belirtti.

ABD’NİN YPG DESTEĞİNE TEPKİ

”ABD halen Afrin’deki hastane bombalanmasının arkasında YPG olduğunu söyleyemedi” diyen Cumnurbaşkanı Erdoğan, ”Çünkü terör örgütünün arkasında kendileri var. Ne Anthony Blinken (ABD Dışişleri Bakanı) ne diğerleri ‘Bu terör örgütü’ diyemedi.” diye konuştu.

”SURİYE’NİN KUZEYİNDE KENDİ GÖBEĞİMİZİ KENDİMİZ KESECEĞİZ”

”Bunları kendi Savunma ve Dışişleri Bakanları Türkiye’ye geldiklerinde ispatları ile göstereceğiz. Netice olarak şu an Trump döneminde çok anlattık netice alamadık. Biz olduğu gibi gerçekleri bunları anlatmaya devam edeceğiz netice alırız almayız ancak bizim işimiz bunları anlatmak anlatmaya devam etmek.

Gerek Obama, gerekse Trump ve Biden döneminde Suriye’nin kuzeyinde değişen bir şey yok. Bundan sonra da olacağına inanmıyorum. Kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz. Askerimiz, Emniyetimiz çok güçlü, inanıyorum. Gücümüzü Libya’da Suriye’de ispat ettik, ispat etmeye de devam edeceğiz.”