Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile Türkiye arasındaki F-35 meselesine ilişkin, “Bize vermeleri gereken F-35’lerimizi vermediler, hâlâ oyalıyorlar. Şu anda da kendileriyle Savunma Bakanlığımız bazı görüşmeler yapmak suretiyle ‘Bu problemi çözelim.’ diyoruz. Çünkü biz Amerika’yla ters yüz olmak istemiyoruz.” dedi.

Erdoğan’ın, Trabzon’u ziyareti sırasında Akçaabat Halk Kütüphanesinde gençlerle bir araya geldiği programın görüntüleri paylaşıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın burada yaptığı konuşmadan öne çıkanlar şöyle:

“Bu kardeşiniz, bu ağabeyiniz, bu büyüğünüz neyse bir makamı temsil ediyor. Bu makam Cumhurbaşkanlığı makamıdır. Bu makamı korumak da benim görevimdir. Cumhurbaşkanlığı makamına bırakın benim sahip çıkmamı, ‘cumhur’ diye ifade ettiğimiz bu millet sahip çıkacaktır.

İstanbul’da zaten bizden sonrakilere kalan bir şey olmadı ki, ne yaptıysak biz yaptık. Olmayan bir şey vardı, Sarıyer Kahraman’da balık yemek. Çünkü bizim öyle bir derdimiz yoktu. Bizim tek derdimiz vardı, İstanbul’umuzun neresinde bir eksik var, onları süratle gidermek.

RUSYA İLE İLİŞKİLER

Rusya ile münasebetler, tarihinden bu yana bizim bu dönemimizdeki kadar hakikaten bir dostluk içerisinde yürümedi ve çok daha da önemlisi ticaret hacmi itibarıyla da çok ciddi ticaret hacmine bu dönemde ulaştık.

Önümüzdeki yıl içerisinde, belki bu yıla da yetiştirebilirler, önümüzdeki yıl, 2023’te bu nükleer enerji santralini yapıp oradan üretime geçilecek. Biz kendileriyle bu arada ikinci bir adımı daha attık, o görüşmeleri de yaptık. O da ‘ikinci bir santrale girer misiniz’ diye bunları Sayın Putin ile konuştuk. Bu konuda da ‘Bunun üzerinde çalışalım.’ dedi. Belki ikinci nükleer enerji santralini yine Rusya’yla yapma durumumuz da söz konusu. Bir defa bizi, nükleer enerji, bunun yanında doğal gaz, birbirimize bağlama noktasında çok önemli. Dış siyasetin bana göre en önemli ayağı da bu.

ABD İLE F-35 MESELESİ

Bize vermeleri gereken F-35’lerimizi vermediler, hâlâ oyalıyorlar. Şu anda da kendileriyle Savunma Bakanlığımız bazı görüşmeler yapmak suretiyle ‘Bu problemi çözelim.’ diyoruz. Çünkü biz Amerika’yla ters yüz olmak istemiyoruz. Çünkü birçok alanda kendileriyle attığımız adımlar var. Bununla ilgili Savunma Bakanlığımız muhatabıyla bu çalışmayı da sürdürüyor. Gerek F-16’ların modernizasyonu veya yeni bazı F-16’ları bize vermek suretiyle bunu da çözmenin gayreti içerisinde olacağız.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Bizim bütün derdimiz, Ukrayna ile Rusya arasındaki bu sıkıntının giderilmesi ve bu konuda sürekli konuşulan savaş vesaire falan… Biz Rusya ile Ukrayna arasında böyle bir savaşın olmasını asla arzu etmiyoruz. Bu, bölge için hayra alamet bir gelişme değildir. Bir NATO ülkesi olarak da böyle bir şeyi istemiyoruz, kabullenmiyoruz. NATO Genel Sekreteri Sayın Jens Stoltenberg, zaten açıklamalarıyla bir yerde bizim önümüzü de açmış oluyor. Temennim, bunu da barışla çözmüş oluruz.”