Spor yorumcusu Behçet Üstün, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu. Üstün, spor gündemindeki son gelişmeleri değerlendirdi.

Voleybolda başarıların devam ettiğini belirten Behçet Üstün, “Voleybolda hep altyapılara övgüde bulunuyoruz. Bir güzel sonuç daha geldi, geçen hafta. Bu övgülerimiz boşa değil açıkçası. Sırbistan’ın ev sahipliğinde düzenlenen U19 Kızlar Balkan Şampiyonası’na Türkiye U16 Kız Milli Takımı ile katıldı. Oldukça başarılı karşılaşmalar çıkaran kızlarımız finalde ev sahibine kaybetmiş olsalar da kalplerimizi kazandılar. Türk voleybolunun A takımlar seviyesinde elde ettiği başarıları önümüzdeki yıllarda da tekrarlayacağının en büyük garantisi olan genç kızlarımızı gönülden tebrik ediyoruz.

Bu arada kadın voleybol olimpiyat kadrosu açıklandı. Kadroda bulunan isimler:

Naz Aydemir Akyol, Cansu Özbay, Meryem Boz, Ebrar Karakurt, Meliha İsmailoğlu, Hande Baladın, Şeyma Ercan, Tuğba Şenoğlu, Eda Erdem Dündar, Zehra Güneş, Kübra Akman, Aslı Kalaç, Simge Aköz, Ayça Aykaç.

Hemen hemen Milletler Ligi’nde üçüncülüğü kazanan kadromuzla olimpiyatlara gidiyoruz.

Kaptanımız Eda Erdem, kısa süre önce Ayşe Arman’a verdiği röportajda olimpiyatlardaki madalya şansımız için şunları söyledi:

‘Aslında olimpiyatlara katılmak bile Türk sporu açısında çok büyük bir başarıydı. Olimpiyat tecrübesi, çok farklı bir tecrübe. Rakiplerimiz arasında, defalarca olimpiyat oynamış, şampiyonluklar yaşamış ekipler var. Biz 2012’den sonra, ikinci defa olimpiyatlara katılacağız. Elbette hepimiz, kendimizi kürsüde, boynumuzda olimpiyat madalyasıyla hayal ediyoruz. Bunu başarabilecek potansiyele sahip olduğumuzu da biliyoruz. Fakat maçlar, sahada kazanılıyor. Her maça, final maçı konsantrasyonuyla çıkarak, gidebildiğimiz en üst noktaya kadar gitmemiz gerekiyor. Eğer bu motivasyonu sahaya yönlendirebilir ve her birimiz sahip olduğumuz potansiyeli maksimum şekilde sahadaki oyunumuza yansıtabilirsek, hayallerimizi gerçekleştirebiliriz diye umut ediyorum.’

Olimpiyatlara katılan tüm sporcularımıza başarılar diliyoruz.” dedi.

EURO 2020’NİN YARI FİNALİSTLERİ BELLİ OLDU

Euro 2020’in yavaş yavaş sonuna gelindiğini hatırlatan Üstün, “EURO 2020’nin yarı finalistleri belli oldu. Çekya’yı 2-1’le geçen Danimarka, Belçika’yı aynı skorla yenen İtalya, penaltılarla İspanya ve rahat bir galibiyet alan İngiltere son dörde kaldılar.

Dört takım arasında favoriliğe en çok oynadığı futbolla İtalya yakıştırılıyor. Ancak turnuvada gerçekleşen ve kıyısından dönen ciddi sürprizler göz önüne alındığında hiçbir ihtimal göz ardı edilemiyor.

İtalya oynadığı gösterişli futbolla, Danimarka da başlangıç maçında yaşadığı olağanüstü talihsizliğe rağmen buraya kadar gelmesiyle sempati topluyorlar.

İtalya-İspanya maçı bugün, İngiltere-Danimarka yarı finali de yarın akşam 22.00’da oynanacak ve finalistler belli olacak.” diye konuştu.

ŞEKİP MOSTUROĞLU CRI TÜRK’E YAPTIĞI AÇIKLAMA VE CUMHURBAŞKANI EROĞAN’IN FENERBAHÇE’YE MEKTUBU

Spor yorumcusu Behçet Üstün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un mektubuna verdiği yanıtın önemine vurgu yaptı ve şunları aktardı:

3 Temmuz’un yıl dönümünde, o dönemin önemli tanıklarından ve mağdurlarından Şekip Mosturoğlu CRI Türk’e özel bir röportaj verdi. Süreçle ve günümüzde geldiği noktayla ilgili olarak önemli açıklamalar yaptı. CRI Türk YouTube kanalında söyleşinin tamamını izleyebilirsiniz. Ben bu söyleşideki bir noktayı gerçekleşen başka bir olayla bağlamak istiyorum.

Mosturoğlu bir noktada şunları söylüyor:

‘En önemlisi 3 Temmuz sürecinde borsada işlem gören hisse senetlerimizin değer kaybı var. Bu değer kaybının sebep olduğu başka yan etkiler de var. Mesela hisse senetleri teminat gösterilerek alınan kredilerde teminat açığı oluştuğu için başka teminatlar verilmesi, bunların maliyeti gibi. (…)

En kısa, en hızlı ve en garanti yoldan bu zararın tazminini talep edeceğiz. Neticede bu bir süreç. Bunu bir helalleşme gibi düşünün. Yani çözümü sadece yargı içerisinde olan bir olay değil. (…)

Bu konuda çalışma yapılıyor. Çok yakında da etkili ve önemli adımları atılacak.’

Ardından Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’un Cumhurbaşkanı’na mektubu ve Cumhurbaşkanı’nın yanıtı yayınlandı. Cumhurbaşkanı bu konuya karışmaktan, konu hakkında görüş bildirmekten imtina etmişti bugüne kadar. En azından açık bir şekilde. Oysa cevabi mektubunda:

‘Bu sürecin hem en canlı şahitlerinden hem en büyük mağdurlarından biri, hiç şüphesiz, Fenerbahçe Spor Kulübü’dür.

FETÖ’nün, yargı marifetiyle Türk futbolunu dizayn etme girişimi, Fenerbahçe camiasının dik duruşu sayesinde başarısızlığa uğramıştır.

Örgütün demokrasimize ve istiklalimize yönelik hamlelerinin çoğunun akim kalmasında, Fenerbahçe’nin yürüttüğü hak arama çabasının önemli payı vardır.

Örgütün ülkemize ve milletimize bir daha benzer acılar yaşatmaması için Fenerbahçe camiasının desteği ve dayanışması son derece önemlidir.

FETÖ’ye karşı adalet mücadelesinin 10’uncu yıl dönümünde, sizlerin şahsında Fenerbahçe’ye gönül veren tüm kardeşlerimi tebrik ediyorum.’ ifadelerini kullanıyor.

Yani Fenerbahçe’nin haklılığını açıkça dile getiriyor ilk kez. Cumhurbaşkanının bu ifadeleri Şekip Bey’in söyledikleriyle birlikte değerlendirildiğinde önem arz ediyor. Belki de devlet, tarafların gerçekten mahkemeye gitmelerindense ortak bir paydada buluşmalarını sağlayacak düzenlemelerin hazırlığını yapıyordur. Şekip Mosturoğlu’nun deyimi ile ‘çok yakında da etkili ve önemli adımları’ hep birlikte göreceğiz.”