Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine dair, “Kalıcı barışın sağlanması ve özlenen normalleşme yönünde ilerlenmesi için ortam bugün hiç olmadığı kadar elverişlidir.” dedi.

Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ile Birinci Ağalı Köyü’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, buradaki konuşmasında, “Gün gelecek Zengezur’dan çıkıp İstanbul’a kadar gidebileceğiz ve bölgenin transit lojistik merkez olma konumu perçinlenecektir.” diye konuştu.

Erdoğan, “Azerbaycan ile samimi bir irade ortaya koyması halinde Türkiye’nin Ermenistan ile olan ilişkilerinin normalleşmesinin önünde engel kalmayacaktır.” açıklamasında bulundu.

Azerbaycan’ın komşularıyla ilişkileriyle ilgili olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Sınırların belirlenerek karşılıklı tanınması zaruri. İyi komşuluk ilişkilerinin temelini bu anlayış oluşturmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan-Ermenistan ilişkilerine dair Erdoğan, “Kalıcı barışın sağlanması ve özlenen normalleşme yönünde ilerlenmesi için ortam bugün hiç olmadığı kadar elverişlidir.” değerlendirmesini yaptı.

ALİYEV: TARİHİ BİZ TÜRKİYE İLE BİRLİKTE YAZIYORUZ

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, buradaki konuşmasında, “Ortak adımlarımız tarihte ebedi kalacak. Bu tarihi biz birlikte yazıyoruz. Bütün savaş döneminde birlikteydik, bugün de birlikteyiz.” dedi.

Aliyev, “Öz kardeşim Türkiye iç işlerine müdahale etmek isteyenlere öyle cevap verdi ki öyle düşünüyorum ki bu bütün siyasetçiler için örnektir.” yorumunda bulundu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, “Öz halkını, devletini, halkının çıkarlarını, gururunu koruyan ve savunan lider bugün Azerbaycan’dadır. Bütün Türk dünyası için Erdoğan en önemli faktörlerden biridir.” diye konuştu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Zengezur Koridoru bütün Türk dünyasını birleştirecek. Hem Türkiye hem Azerbaycan Zengezur Koridoru’nun gerçekleşmesi için gerekli adımları atacak.” açıklamasını yaptı.