Aydınlık gazetesi Ankara temsilcisi İsmet Özçelik, CRI Türk’te Tuğçe Akkaş’ın hazırlayıp sunduğu “Güne Başlarken” programına konuk oldu ve dış politikadaki son gelişmeleri değerlendirdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile organize suç örgütü lideri Sedat Peker arasındaki kavganın sürdüğünü belirten İsmet Özçelik, AK Parti’nin suskunluğunu bozarak Bakan Soylu’ya destek verdiğini kaydetti.

Peker’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Bakan Soylu’nun arasını açma ama politikası izlediğini ifade eden Özçelik’in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Kulislerde genel kanı tansiyonun düşeceği şeklinde olsa da pazar günü yeni bir video daha yayınlanıp yayınlanmayacağı bilinmiyor. Gelişmeleri takip edenler yabancı istihbarat örgütlerine vurgu yapıyorlar ve gelişmelerin o yönde ilerleyeceği görüşündeler.

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri (ABD) arasında gerilim yüksekti, Biden sonrasında neredeyse hiç ciddi temas yaşanmadı. Nihayet ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Wendy Sherman Ankara’ya geldi. Bu Biden sonrası en yüksek düzeyde yapılan ziyaret. Yapılan görüşmelerde S400’ler ve F35’lerin de bulunduğu bildirildi. Türkiye’nin ABD’nin PKK’ya verdiği desteğin yarattığı rahatsızlığı da gündeme getirdiği ifade ediliyor. Ayrıca Suriye’deki gelişmelerin de ele alındığı öğrenildi. Bir başka konu da Fetullah Gülen’in Türkiye’ye iadesi.

Yaklaşık 15 gün sonra NATO görüşmesi var. Erdoğan ve Biden’ın yüz yüze görüşeceği bildirilmişti. Ancak bu görüşmenin olmayacağı konusunda kuşkular var.

SURİYE’DEKİ SEÇİMLERİ ESAD KAZANDI

Suriye’de seçim vardı. Esad ezici çoğunlukla kazandı. Ülkeden görüntüler seçimden çok zafer kutlamaları gibi görünüyordu. Güvenliğin sağlandığı ve sandık kurulan her yerde katılım yüksekti. Esad, Suriye’nin birliğini sağlamış gibi duruyor. Yurt dışında yaşayan Suriyeliler için de oy kullanma imkânı sağlandı. Lübnan’da ve Ürdün’de Suriyeliler için sandık kuruldu. Seçimi tanımayacağını söyleyen Fransa’da bile sandık kuruldu. ABD, Çin, Rusya ve Hindistan gibi pek çok ülkenin gözlemci göndermesi istendi. Birçokları da gönderdi ve seçimleri takip ettiler. Sandık kurulmayan iki ülke vardı biri Türkiye, diğeri Almanya. Esad’ın oy kullandığı yer dikkat çekiciydi. Esad’lar oylarını Duma’da kullandılar. Duma kimyasal silah kullanıldığı iddialarının ortaya atıldığı yer. Türkiye, Suriye seçimlerini gayrimeşru ilan etti. Türkiye Dışişleri Bakanlığının açıklaması Suriye ile ilişkilerin kurulmasını isteyen taraflarda hayal kırıklığı yarattı. Oysaki, Mısır ile ilişkiler düzelirken Suriye konusunda da adım atmak gerekiyordu.”