Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya ile Ukrayna gerilimine ilişkin, “Bölgede istiyoruz ki barış egemen olsun, bunun dışında farklı olumsuz gelişmeler gerçekleşmesin. Temennimiz bir an önce Sayın (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin ile (Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir) Zelenskiy​​​​​​​’i bir araya getirebilmek, yüz yüze görüşme yapmalarını temin etmek.” dedi.

Erdoğan, El Salvador Cumhurbaşkanı Nayib Bukele ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Aile kökleri Filistin’e dayanan ve ülkesinde El Turco olarak tanınan Sayın Bukelele’nin ülkemizi ziyareti bizler için ayrı bir anlam taşıyor. Bukele’nin göreve gelmesinin ardından ilişkilerimizde ciddi bir ivme yakaladık.

El Salvador’la ticaret hacmimizi ilk etapta 100 milyon dolara, önümüzdeki 5 yıllık sürede 500 milyon dolara çıkaralım istiyoruz.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Rusya ile Ukrayna arasındaki gelişmeleri doğru bulmuyoruz. Bölgede istiyoruz ki barış egemen olsun, bunun dışında farklı olumsuz gelişmeler gerçekleşmesin. Temennimiz bir an önce Sayın Putin ile Zelenskiy​​​​​​​’i bir araya getirebilmek, yüz yüze görüşme yapmalarını temin etmek. Gerek Sayın Putin’in Türkiye ziyareti gerekse benim Ukrayna ziyaretimi çok önemsiyoruz. Önümüzdeki ayın başlarında Ukrayna ziyaretim var.”