Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Beştepe’de Gürcistan Başbakanı Irakli Garibashvili ile ortak basın toplantısı düzenledi. Erdoğan, “Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Sayın Başbakan ile bugün ülkelerimiz arasındaki konuları ikili anlamda ele alma fırsatı bulduk, ardından da heyetler arası değerlendirmemizi gerçekleştirdik.

Türkiye son 14 yıldır Gürcistan’ın en büyük ticari ortağıdır. Ticaret hacmi hedefimizi 3 milyar dolar olarak belirledik ve buna göre de çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Serbest ticaret anlaşmamızın genişlemesi için müzakerelerimizi sürdürüyoruz.

Komşumuz Gürcistan ile bölgemizin çehresini değiştiren büyük projelere birlikte imza attık. Enerji güvenliği konusunda stratejik öneme haiz Güney Gaz koridorunu oluşturduk.

Sayın Başbakan ile Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) başta olmak üzere terör ile mücadele konusu da ele aldık.

Türkiye olarak Gürcistan’ın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne desteğimizi her vesileyle bildiriyoruz. Komşumuzun Avrupa Atlantik yapılarıyla bütünleşme hedefine desteğimiz tamdır. 

ÜÇLÜ İŞ BİRLİĞİ MESAJI

Azerbaycan-Gürcistan-Ermenistan, böyle bir üçlü iş birliği veya Türkiye-Azerbaycan-Gürcistan iş birliği, bütün bunlara Türkiye olarak varız.”