Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna gerilimine ilişkin, “Türkiye, Karadeniz’den komşu olduğu iki dost ülke arasındaki krizin sonlandırılması için üzerine düşeni yapmaya hazırdır.” dedi.

Erdoğan, Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

“İki ülke arasında serbest ticaret anlaşması (STA) imzalandı. Bu, tarihi bir olay. Hepimizi ve dost halklarımızı kutluyorum.

Savaşı bitirme yolunda, Ukrayna-Rusya arasında arabulucu olma inisiyatifi için Cumhurbaşkanı Erdoğan’a teşekkür ediyorum. Ukrayna’da barış için tüm platformlarda elimizden geleni yapmayı hazırız.

Bugün imzaladığımız anlaşma, BAYKAR Makina insansız hava araçlarının (İHA) Ukrayna’daki üretimini genişletecek.

Kalpten inanıyorum ki dostluğumuzu ortak tehditler değil, ortak galibiyetler güçlendirecektir.”

ERDOĞAN: TÜRKİYE, KRİZİN SONLANDIRILMASI İÇİN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMAYA HAZIR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar ise şöyle:

“Kırım da dâhil olmak üzere Ukrayna’nın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü desteklemeye devam ettiğimizi tekrarlamak istiyorum.

Ticaret hacmimizi 10 milyar dolar hedefine yükseltmek için atılabilecek adımları değerlendirdik.

RUSYA-UKRAYNA GERİLİMİ

Sayın Devlet Başkanı başta olmak üzere, Ukraynalı yöneticilerin sağduyulu ve diyaloğu öne çıkaran mesajlarını takdirle karşılıyorum. Türkiye, Karadeniz’den komşu olduğu iki dost ülke arasındaki krizin sonlandırılması için üzerine düşeni yapmaya hazırdır. Liderler seviyesinde bir zirveye ya da teknik düzeyde görüşmelere memnuniyetle ev sahipliği yapabileceğimizi vurguladım.

Türk şirketlerinin Ukrayna’da altyapı projelerini başarıyla tamamlamaları bizleri gururlandırıyor. Şirketlerimize güveninden ötürü Sayın Başkan’a huzurlarınızda bir kez daha teşekkür ediyorum. Turizm alanındaki iş birliğimiz de giderek güçleniyor. Salgına rağmen geçtiğimiz yıl 2 milyondan fazla Ukraynalı dostumuzu ülkemizde ağırladık. Bu sene de yeni rekorlar kıracağımıza eminim.

Görüşmelerimizde ülkelerimiz arasında tarihi bir dostluk köprüsü oluşturan Kırım Tatarları başta olmak üzere soydaşlarımızın durumunu da değerlendirdik.”