Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine toplantısının ardından önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

“Yurt içinde 6 bin, yurt dışında 6 bin 900 olmak üzere toplam 12 bin 900’ün üzerinde terörist imha edilmiştir. Etkisiz hale getirilen terörist sayısı 17 bin 750’yi buldu. Terör örgütünün yıllarca uğraşarak kurduğu kadronun önemli bölümü 5 yıllık süreçte büyük ölçüde bertaraf edilmiştir. Amasız, fakatsız, lakinsiz bir şekilde terör örgütünü kınamayan hiç kimse kendini bu ülkenin partisi, siyasetçisi olarak takdim edemez. Terörle mücadele meselesi, her türlü siyasi çekişmenin, hesabın, günlük polemiklerin üzerinde tutulması gereken milli bir konudur. Teröristlere arka çıkanların, acı bir hadise yaşandığında kürsüden bize parmak sallama riyakarlığına yönelmeleri midemizi bulandırıyor.”

TÜRKİYE’NİN AY HEDEFİ

Erdoğan, Türkiye’nin Ay’a gitme hedefi ve teknolojik gelişmelerle ilgili şunları söyledi:

“Ay’a ulaşmak ya da uzaya bir Türk vatandaşını göndermek gibi hedefler, emin olun yalnızca birkaç adım ötemizdedir. İnşallah birçok yenilikçi teknolojiyle TOGG (Türkiye’nin Otomobili), hedeflediğimiz tarihte milletimizin hizmetine sunulacak. Sanayi üretimindeki güçlü artış, Türkiye’nin 2020 yılını pozitif büyümeyle kapatacak nadir ülkelerden olduğunu bir kez daha teyit etti. Biz ‘Samanyolu galaksisi’ diyoruz, onların aklı hala samanda. Bu vizyoner atılıma ‘uzay masalı’ diyecek kadar küçüldüler.”

KORONAVİRÜS TEDBİRLERİ

Koronavirüs tedbirleri hakkında da açıklamalarda bulunan Erdoğan şunları kaydetti:

“İllerimizi, Sağlık Bakanlığımızın belirlediği kriterlere göre 4 gruba ayırarak mart başı itibarıyla kademeli normalleşme sürecini başlatıyoruz. Halen uzaktan eğitimle faaliyetlerine devam eden öğrencilerimizin durumu, illerimizdeki vaka sayısına göre değerlendirilecektir. Restoran ve kafeler için yol haritası önümüzdeki günlerde açıklanacak. Hafta sonu uygulamasından başlayarak, sokağa çıkma kısıtlamasını illerdeki duruma göre aşamalı şekilde kaldırıyoruz.”