Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Libya Milli Birlik Hükümeti Başbakanı Abdülhamid Dibeybe huzurunda, iki ülke arasında 5 anlaşma imzalandı.

Erdoğan ve Dibeybe’nin Beştepe’de baş başa ve heyetler arası görüşmelerinin ardından, çeşitli anlaşmaların imza törenine geçildi.

Bu kapsamda, “Libya’da Elektrik Santrali Yapımına İlişkin Protokol”, “Libya’da 3 adet Elektrik Santrali İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı”, “Trablus Havalimanı Yeni Uluslararası Terminal İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” ve “Trablus’ta Yeni Bir Alışveriş Merkezi İnşasına İlişkin Mutabakat Zaptı” imza altına alındı.

“Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Milli Birlik Hükümeti Arasında Medya Alanında Stratejik İş Birliğine İlişkin Mutabakat Zaptı” ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun ile Libya’nın İletişim ve Siyasi İşlerden Sorumlu Devlet Bakanı Velid Ammar Muhammed El-Lafi tarafından imzalandı.

Törende ayrıca, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Abdülhamid Dibeybe, iki ülke arasındaki “Yüksek Düzeyli Stratejik İş Birliği Konseyi Birinci Toplantısı Ortak Bildirisini” imzaladı.

Anlaşmalarının imzalanmasının ardından, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya Başbakanı Dibeybe ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Libya’nın egemenliğinin, toprak bütünlüğünün ve siyasi birliğinin korunması, Libya halkının refahı öncelikli hedefimizdir.

Libya’da hak, adalet ve meşruiyet yerine darbenin ve darbecilerin yanında saf tutanlar bu katliamlara ortak olmuşlardır. Bundan böyle önceliğimiz Libya Milli Birlik Hükümeti’nin yetkisinin ve egemenliğinin ülke sathına teşmil edilmesidir.

Libya’ya verdiğimiz destek Trablus’un düşmesini önlemiş, yeni katliamların önüne geçmiş ve ateşkesi sağlamıştır. Türkiye olarak, Libya Milli Birlik Hükümeti’ne evvel ki meşru hükümetlere olduğu gibi her türlü desteği vermeye devam edeceğiz. Türk özel sektörünün Libya’ya geri dönüşünü hızlandıracak adımlar üzerinde fikir birliğine vardık. Barış, huzur ve refahın hakim olduğu bir Libya için gayretlerimizi müştereken sürdüreceğiz.

Uluslararası toplumu seçimlerin öngörülen tarihte düzenlenmesi için Libya’ya samimi destek vermeye davet ediyorum. Libya ile deniz yetki alanlarına ilişkin imzaladığımız mutabakat muhtırası 2 ülkenin milli menfaatini ve istikbalini güvence altına almıştır.

Libya’ya yarın itibarıyla 150 bin doz Covid-19 aşısı teslim edeceğiz.”

“TÜRKİYE’NİN DESTEĞİNDEN DOLAYI MÜTEŞEKKİRİZ”

Libya Başbakanı Dibeybe’nin açıklamalarından satır başları ise şöyle:

“Türkiye’nin Libya’da kalıcı ateşkese yönelik desteğinden dolayı müteşekkiriz.

Türk kardeşlerimizle ilişkilerimizin bir model düzeyine ulaşması arzusundayız. Libya, imar alanında birçok projeye ev sahipliği yapacak. Türk şirketlerinin bu projeleri yürütmesini arzu etmekteyiz. Türkiye ile enerji alanındaki iş birliğini de geliştirme arzusundayız.”