Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya-Ukrayna savaşına ilişkin, “Türkiye olarak ateşkesin sağlanması amacına matuf girişimlerimizi sürdürüyoruz.” dedi.

Erdoğan ile Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Çankaya Köşkü’ndeki görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Ayın 24’ünde NATO Liderler Zirvesi olacak. Bu zirvede kaldığımız yerden görüşmeleri devam ettirme fırsatını da bulabiliriz. Çünkü Rusya-Ukrayna arasındaki süreç devam ediyor. İki NATO müttefiki olarak neler yapılabilir, ne gibi adımlar atılabilir bunları tekrar değerlendirme imkânı da bulacağız.

Savaşın sona erdirilmesi için diplomatik çabaların hızlandırılması gerektiği noktasında mutabık kaldık. Türkiye olarak ateşkesin sağlanması amacına matuf girişimlerimizi sürdürüyoruz. Nitekim Dışişleri Bakanım bugün Moskova’da temaslarda bulunuyor. Yarın da Ukrayna’ya geçecek. Yoğun bir mekik diplomasisi sürdürüyoruz. Bu süreçte Polonya ile de istişare ve iş birliğimizi sürdüreceğiz. Malum 24 Mart’ta Brüksel’de NATO Olağanüstü Liderler Zirvesi yapılacak.

8 yıldır dünyada en fazla mülteciye ev sahipliği yapan ülke olarak Polonya’nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları en iyi Türkiye anlar. Bu vesileyle Ukrayna’daki vatandaşlarımızın tahliyelerinde, sınır geçişlerinde sağlanan kolaylıklar için Polonya makamlarına bir kez daha teşekkür ediyorum.”

DUDA: TÜRKİYE İLE İŞ BİRLİĞİNİ GELİŞTİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Polonya Cumhurbaşkanı Duda’nın açıklamarından öne çıkanlar ise şöyle:

“Geçen sene Türkiye ile savunma alanında çok güzel bir iş birliği başlattık. Bu iş birliğini geliştirmeye devam edeceğiz.

Erdoğan’a teşekkürlerimi ilettim. Ukrayna’da barış için ne kadar çok uğraştığını biliyorum.

Türkiye coğrafi ve siyasi anlamda çok önemli bir devlet olarak bu bölgede barışın sağlanmasında çok büyük bir rol oynuyor.”