Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, düşünce kuruluşu Circle Foundation tarafından düzenlenen panele katıldı, Rusya ve Ukrayna arasındaki gerginliğin Avrupa ve NATO’ya olası etkileri konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın her iki ülke  liderini de Türkiye’ye gelmeye, aralarındaki sorunları ve farklılıkları çözmek için bir toplantı yapmaya davet ettiğini söyledi.

Sözcü İbrahim Kalın konuşmasında; “Türkiye, Rusya ile Ukrayna arasındaki gerilimi azaltmak için oynayabileceği her türlü rolü oynamaya hazır. Bunu hem Rusya ve Ukrayna’nın dostu hem de bir NATO müttefiki olarak yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın birkaç hafta içinde Ukrayna’ya bir ziyaret gerçekleştireceğini de açıkladı. Türkiye’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü, siyasi egemenliğini ve sosyal bütünlüğünü desteklediğini vurgulayan Kalın, “Aynı zamanda sonuçları büyük olacak her türlü askeri harekattan kaçınmak için Ruslarla da yakın temas halinde olacağız.” dedi