Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Zonguldak’ta “MFA Kocayusuf Maske Fabrikası Açılış Töreni”nde konuştu.  

Erdoğan’ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle: 

“Fabrikamızın istihdamla beraber şehrimizin ihracatının da gelişmesine katkısı olacağına inanıyorum. Salgın başlamadan önceki 3 yıllık sürede şirket, Türkiye’nin en hızlı büyüyen 30’uncu şirketi olarak seçildi. Giderek yükselen başarı grafiğinde araştırma geliştirme faaliyetlerinin elbette önemli payı bulunuyor. Türkiye’nin ilk biyo maskesi ile Emniyet’in kullanımı için üretilen tam ve yarım yüz maskesi bu ürünlerden bir kaçıdır.  

Türk sanayicisi ekonomimizin tökezlemesini umanlara inat çalışmaya, üretmeye devam ediyor. Önce yatırım diyorum, istihdam, üretim ve son olarak da ihracat diyorum. MFA bunların dördünü de yapıyor. Yetmez, bunu  yayılmacı ihracat anlayışıyla geliştireceğiz. Her sektör için özenle çalışılmış teşvik, destek programlarımızla yatırımcılarımızın yanında olduğumuzu gösteriyoruz. Türk ekonomisine güvenen herkese biz de sahip çıkıyoruz. Üreten, ihraç eden her müteşebbisin başımızın üstünde yeri vardır. MFA Maske’yi de devletimizin sağladığı teşviklerden faydalandırdık. Şirketin yeni yatırımların arifesinde olduğunu öğrenmekten de bahtiyarlık duyuyorum. 

Koronavirüs salgını tüm dünya ile ülkemizi de maalesef olumsuz etkiliyor. Turizm, yeme içme, hizmet sektöründe kısıtlamadan kaynaklı insanımız zorluklar yaşıyor. Nerede yaşarsa yaşasın 84 milyonun derdine derman olmayı kendimize görev biliyoruz. Salgının ekonomik etkilerini en aza indirmek amacıyla yaptığımız destek, hibelerin toplamı 661 milyar lirayı buldu. Hani Hükümet nerede diyorlar. Kime verdik desteği. Tüm yatırımcılarımıza, esnafımıza…  Bugün benim diyen ülkeler 100 Avro, 150 Avro paralarla maske veriyor. Biz ise ücretsiz veriyoruz. Muhalefet bunlardan bihaber değil, biliyorlar ama işlerine gelmiyor.

Sanayi Sicil Sistemi kayıtlarımızda salgının başladığı zaman Türkiye’de 14 maske üreticisi varken bugün bu sayı 424’e yükseldi. Tıbbi ve cerrahi maske ihracatımız 100 kat artış göstererek 212,5 milyon dolara çıktı.  Esnek çalışma modellerinin karşılığını ihracat ve büyüme rakamlarında kat ve kat aldık. 2020’de Türkiye 1,8’lik oranla Çin’in ardından G20 içinde en yüksek büyümeyi kaydeden ülke oldu. “