Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Afrika ziyaretleri dönüşünde gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Erdoğan F-35 konusunda, “1,4 milyar doları öyle veya böyle alacağız” derken, 10 büyükelçinin Osman Kavala çağrısı için de “Bunları ağırlamak gibi lüksümüz olamaz.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun siyasi cinayetler açıklamasına “Deli saçması” yorumunda bulunurken, erken seçim çağrıları içinse “Seçim zamanında yapılacak” karşılığını verdi.

Erdoğan’ın uçakta gazetecilerle yaptığı görüşmenin satırbaşları:

“BU SOROSÇULAR, BUNU NASIL BIRAKTIRIRIZ GAYRETİ İÇİNDELER”

Bakın şimdi AİHM bir karar almış. Bu Kavala denilen Sorosçuyla ilgili olarak Türkiye’yi adeta burada mahkum etmek istiyorlar. 10 tane büyükelçi bu açıklamayı niye yapar? Bunları savunanlar, bunu nasıl bıraktırırız gayreti içindeler. Söyledim Dışişleri Bakanımıza, bizim bunları ülkemizde ağırlamak gibi bir lüksümüz olamaz. Türkiye’ye böyle bir ders vermek haddinize mi sizin? Kimsiniz siz? Neymiş? Kavala’yı bırakın. Sen kendi ülkendeki haydutları, katilleri, teröristleri bırakıyor musun? Amerika’sı, Almanya’sı, hangisi böyle bir şeyi şu ana kadar yaptı? Yapmadılar ve yapmazlar.

(F-35) “ROMA’DAKİ G20’DE BİDEN İLE KONUŞACAĞIZ”

Şu anda tabi alt düzeyde bu görüşmeler söz konusu. Ama biz bu 1 milyar 400 milyon dolarımızı öyle veya böyle alacağız. Bütün bunlar konuşuluyor. Şu anda Savunma Bakanlarımız karşılıklı olarak bu görüşmeleri yapıyorlar. Şimdi Milli Savunma Bakanımız, Amerika Savunma Bakanıyla bir araya gelecek, görüşecekler. Mesafe alacağız diye inanıyorum. Roma’da G20 Toplantısında Biden ile biz de bunu tabi konuşacağız.

KILIÇDAROĞLU’NUN “SİYASİ CİNAYET” AÇIKLAMASI 

Her şeyden önce ana muhalefetin başındaki zatın bu açıklamaları tamamen deli saçması. Ya siyaseti öğrenecek ya siyaseti öğrenecek; bunun başka çıkışı yok. Siyasi cinayet dediğin zaman senin yapman gereken bir şey var. Nedir o? İspat edeceksin. Böyle bir ispat söz konusu değil. Adeta bir deli bir kuyuya bir taş attı, 40 akıllı çıkaramadı. Bu da böyle.

“SEÇİM ZAMANINDA YAPILACAK”

Bunlar neredeyse iki yıldır hep erken seçim demiyorlar mı? Çok açık net bir gerçek var ortada; ben “seçimler zamanında yapılacak diyorum, asla geri adım yok” diyorum. Devlet Bey, aynı şekilde, Haziran 2023’ü söylüyor, “seçimler zamanında yapılacak” diyor. Ama bunlar hala avara kasnak gibi dönüp dönüp duruyorlar. Yok böyle bir şey, olmayacak böyle bir şey. Seçim zamanında yapılacak. Türkiye, seçimlerin zamanında yapılması olayını yaşayacak. O tarih de Haziran 2023’tür.

SINIR ÖTESİ OPERASYON OLACAK MI?

Şu anda bizim bölgede ciddi manada hassas noktalara operasyonlarımız devam ediyor. Kesinlikle taviz vermek yok. Suriye’deki bu süreci devam ettiriyoruz. Şu an itibarıyla da rejim nasıl bir tavır alır onu bilemiyorum ama biz özellikle İdlib’deki bu yaklaşım tarzına karşı gereği neyse onu yapmaya ve bütün ağır silahlarımızla beraber cevabını vermeye devam ediyoruz. Bu işi kendi akışına bırakamayız.