Cumhurbaşkanı Erdoğan, Birleşmiş Milletler (BM) Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansı’na gönderdiği video mesajında “Tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, BM Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi 15. Taraflar Konferansına (COP15) video mesaj gönderdi.

Erdoğan’ın mesajında öne çıkan başlıklar:

“Çin Halk Cumhuriyeti Devlet Başkanı Sayın Xi, Sayın Genel Sekreter, değerli katılımcılar sizleri şahsım ve milletim adına en kalbi duygularımla selamlıyorum. Değerli dostum Sayın Xi’ye nazik davetleri için teşekkür ediyorum. 15. Taraflar Konferansının hayırlara vesile olmasını diliyorum.

“TÜM ÜLKELERİN ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMASI ŞARTTIR”

Geleceğimizi etkileyen bu tehdit karşısında elbette öncelikle adım atması gerekenler iklim değişikliğine yol açan, sıkıntıların ortaya çıkmasında tarihi mesuliyetleri bulunanlardır. Ancak iklim değişikliği ve çevre kaynaklı sorunlarla mücadele sadece belli ülkelere havale edilemez. Ekonomik gücü, coğrafi konumu, tarihi sorumluluğu ne olursa olsun tüm ülkelerin elini taşın altına koyması şarttır.

“TÜRKİYE 12 BİN BİTKİ TÜRÜNE EV SAHİPLİĞİ YAPIYOR”

Tüm Avrupa kıtasında yaklaşık 12 bin bitki türü bulunurken ülkemiz yaklaşık 4 bini endemik toplam 12 bin bitki türüne ev sahipliği yapıyor. Ulusal Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme Projemiz sayesinde biyolojik çeşitlilik envanterimizi çıkardık. Envanteri yapılan türlerden 428’i yerel endemik, 3 bin 275’i de endemik tür olup bu türler dünya üzerinde sadece Türkiye’de bulunuyor.

“GELECEK SENE 16’NCI TARAFLAR KONFERANSI’NA EV SAHİPLİĞİ YAPACAĞIZ”

Bm Biyolojik Çeşitlilik Sözleşmesi’ne atfettiğimiz önem çerçevesinde gelecek sene 16’ncı Taraflar Konferansı’na ev sahipliği yapacak ve 2022-2024 yıllarında sözleşme dönem başkanlığını deruhte edeceğiz. Bu süreçte yurt içinde ve yurt dışında biyolojik çeşitliliğin korunması için gerekli adımların atılmasında da öncü rol oynayacağız.”