Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Ivan Duque ile imzaladıkları ortak bildiriyle iki ülke arasındaki ilişkileri “stratejik ortaklık” seviyesine yükselttiklerini söyledi.

Erdoğan, Kolombiya Cumhurbaşkanı Duque ile ikili görüşmelerinin ardından Dolmabahçe Ofisi’nde ortak basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Az önce imzaladığımız ortak bildiriyle ülkelerimiz arasındaki ilişkileri ‘stratejik ortaklık’ seviyesine yükselttik. Yüksek düzeyli iş birliği konseyi mekanizması sayesinde ilişkilerimizi iki yılda bir cumhurbaşkanları olarak gerçekleştireceğimiz toplantılarla en üst düzeyde ele alacağız.

2021’de ticaret hacmimiz ikiye katlanarak 2 milyar doları aştı. Kolombiya ayrıca geçen sene ihracatımızı en çok artırdığımız ülkelerden biri oldu. Hedefimiz, ticaret hacmimizi en kısa sürede 5 milyar dolara ulaştırmaktır. Karşılıklı yatırımlarımızın artırılması için de yoğun gayret sarf ediyoruz.

7 Ağustos’ta Kolombiya’da cumhurbaşkanlığı değişimi olacak. Görevi bırakmadan önce bizi Kolombiya’ya bekliyor. Biz de planlamamızı yapacağız. Çalışmalarımızı yapacağız. Şöyle bir bölge turunu inşallah 7 Ağustos’tan önce gerçekleştireceğiz.”