Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarda bulundu. 

Erdoğan’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

“Tabii ben şu an itibarıyla bakanımızın açıklamasını bizzat kendisinden dinlemiş değilim fakat süreç ne getirir ne götürür tam göremiyoruz. Temenni ediyoruz ki, yaz mevsimine çok daha huzurlu şekilde girmiş olalım. Çin’den aldığımız aşılar dışında, bizim Çin’le yaptığımız ilk anlaşma 100 milyon faz aşıydı. 50 milyon faz aşı bize henüz ulaşmış değil. Şubat sonu bize ulaşacaktı. 50 milyon aşıyı süratle bekliyoruz. 50 milyon faz aşı bize henüz ulaşmış değil. Şubat sonu bize ulaşacaktı. 50 milyon aşıyı süratle bekliyoruz.  Mayıs – haziran gibi bitirmeyi temenni ediyoruz. 1 milyon 400 bin Biontech aşısı elimize ulaştı. Rusya ile olan görüşmelerimiz devam ediyor. Rusya’dan gelen aşı bizi rahatlatacak. Aşı insanımız için tesirli kaynak olarak görüyoruz, ilaç çalışmaları da devam ediyor.

Güney Kıbrıs, bu tür şey, orada bizim yeni alıştığımız şeyler değil. Maalesef Rumlar bu tür şeyleri her zaman yapıyorlar. Tahrikten başka bir şey değildir.

Muhalefetin bu tür eleştirilerine alışığız. İrticai faaliyet ayrı bir olay, bu bir yönetmeliktir. Bakanlıklarımız bu tür yönetmelikleri zaman zaman yaparlar, bu da bu vesileyle atılmış bir adımdır.

Cumhurbaşkanlığının attığı adım tamamıyla yasaldır, bu adımla yoluna devam edecektir. Uluslararası anlaşmaların altında mıdır üstünde mi bunları konuşmak havayı bulandırmaktan başka bir şey değildir. 3 ay sonra bununla ilgili kararını onlar da açıklayacaktır. Bizler de buradan çıkmış olacağız. Bu bizimle alakalı değil, biz kararımızı verdik. Gireriz ve girdiğimiz gibi de çıkarız. Kimse ne önünü ne arkasını karıştırmasın. Bu iş de böylece bitmiştir.”