Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Joe Biden ile yaptığı görüşmeye ilişkin, “Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veya yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.” dedi.

Erdoğan, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen G20 Liderler Zirvesi’nin ardından Nuvola Kongre Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Zirve oturumlarında genel olarak küresel ekonomik görünüme ilişkin son gelişmeleri değerlendirdik. Küresel ekonomi, 2021 yılında toparlanmaya başlasa da ekonomilerimiz halen ciddi meydan okumalarla karşı karşıya bulunuyor. Küresel enflasyon baskısı, tüm ekonomileri derinden sarsıyor. Uluslararası kuruluşların raporları bu enflasyon baskısının bir süre daha devam edeceğini gösteriyor. Zirve görüşmelerinde uluslararası ticarette tedarik zincirlerinin sorunsuz işlemesinin önemini özellikle vurguladım. Küresel finans sisteminin kontrolünü elinde bulunduran kuruluşlar, hiçbir makul ekonomik gerekçesi olmayan siyasi amaçlı manipülasyonlara alet olmamalı.

KORONAVİRÜS SALGINI

Hepimiz güvende olmadan, hiç kimse kendini güvende hissedemez. Aşının şantaj ya da politika dikte aracı olarak kullanılması da son derece yanlıştır. Aşı milliyetçiliğinin farklı yöntemlerle sürdürülmesi, Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) tarafından tanınan aşıların uluslararası arenada ayrımcılığa tabi tutulması kabul edilemez.

İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ

Son dönemde yaşadığımız doğal afetler, iklim değişikliğinin tabiat üzerinde olumsuz etkilerini açıkça ortaya koyuyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler arasındaki yük paylaşımının adil şekilde yapılması önemlidir. Yeşil kalkınma devrimi hedefiyle tüm dünyada öncü bir rol alacağız. Çevreyi en fazla kirleten ülkelerin düzensiz göçle mücadeleye harcadığı miktar, iklim değişikliğiyle mücadeleye ayırdıklarından 2 kat fazla, bu utanç verici.

ABD BAŞKANI BİDEN İLE GÖRÜŞME

Suriye’de bulunan terör örgütleri PKK/PYD’nin Amerika’dan aldıkları destekler konusunda kendilerine üzüntümüzü ilettik. Bundan sonraki süreç inanıyorum ki böyle devam etmeyecektir. Dışişleri bakanlarımızın karşılıklı sıkı irtibat halinde olmaları konusunda, savunma bakanlarımızın bu noktadaki ilişkilerini gündeme getirdik.

ABD İLE ORTAK MEKANİZMA

Bu ortak mekanizmada ifade edilen özellikle şu anda ekonomik ilişkilerde gerek bizim Hazine ve Maliye Bakanlığı, gerekse ABD’nin Hazine ve Maliye Bakanlığı, aynı şekilde dışişleri bakanlarımızın birbiriyle daha sıkı görüşmelerinin gereğini vurguladık.

F-16 MESELESİ

Elimizdeki F-16’ların modernizasyonu veya yeni F-16’lar verilmesi konusu gündeme geldi. Savunma bakanlarımız süreci takip ediyorlar. Bu konuyla ilgili Sayın Biden’ın olumlu yaklaşımını gördüm.

AB’NİN KENDİ ORDUSUNU KURMA TARTIŞMALARI

Bu olabilecek bir proje değil, mümkün değil. Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkeler de dâhil NATO ülkesi ağırlıklı, bunların hemen hemen hepsi böyle bir yapılanmaya sıcak bakmıyor.

AFGANİSTAN’DAN YENİ GÖÇ DALGASI

Yüklü bir göç dalgası Türkiye için şu anda görünmüyor. Şu an itibarıyla 300 bin gibi bir rakam söz konusu. Tedbirlerimizi alıyoruz, bu noktada da yüklü göçe kapılarımızı açma niyetinde değiliz.”