Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG bağlantılı bir grupla görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a tepki gösterdi. Erdoğan, “Macron benimle hem iyi geçinmek istiyor; ‘Artık birbirimize böyle yüklenmeyelim’ diyor. Ama öbür taraftan da aradan birkaç gün geçiyor; işte PKK’nın, YPG’nin bu tür uzantılarıyla el ele adım atıyorlar.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ziyareti sonrası basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Erdoğan, Maraş açılımında ikinci aşamaya geçilmesine değindi. “Keşke Kuzey Kıbrıs’taki kardeşlerimiz bu yerler için müracaatlarını yapıp oraların sahibi olsalar, satın alsalar.” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

“Hatta bu konuda Türkiye’den de gelip burada mülk sahibi olma noktasına gelenler de olabilir. Şu anda bizim en çok dikkat ettiğimiz konu, hukuk içerisinde, herhangi bir sıkıntıya mahal vermeden bu problemi çözmek.”

Kıbrıs davasına başından bu yana sahip çıktıklarını söyleyen Erdoğan, “Rahmetli Ecevit o zamanın başbakanıydı ama başbakan yardımcısı olarak da merhum Erbakan vardı malum… Ben de tabii o zamanlar partimizin içerisinde aktif bir görevdeydim ve süreci iyi biliyorum.” değerlendirmesini yaptı.

“KİMLER DAVET EDİLDİ?”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Kıbrıs ziyaretine muhalefet partilerinden neden katılım olmadığına yönelik soru yöneltildi. 

“Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti tarafından bu ziyarete, bu kutlamaya, örneğin, Oğuzhan Bey davet edildiği gibi Temel Bey de davet edildi. Ama Temel Bey maalesef gelmedi. Aynı şekilde Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ve İYİ Parti genel başkanları da davet edildi. Ama maalesef onlar da gelmedi.” diyen Erdoğan, şunları aktardı:

“Öbür tarafta Halkların Demokratik Partisi (HDP) tabii ki davet edilmedi. Çünkü onların millilik diye bir derdi yok. Öyle sayısal duruma da bakılmadı. Sayın Mustafa Destici de davet edildi. Özellikle Erbakan Hocamızın sebebiyle oğlu Fatih Bey davet edildi. Hakeza Oğuzhan Bey o dönemin içerisinde aktif rol oynadığı için o da davet edildi. Sayın Önder Aksakal merhum Ecevit’in şu andaki adeta vekili konumunda kabul edilerek o da davet edildi. Sağ olsunlar geldiler.”

MİLLİ VE YERLİ DURUŞ VURGUSU

Erdoğan, “Ben maksat hasıl oldu diye düşünüyorum. Ben de bu tür programlarda bu hassasiyetlere hep dikkat ederim. Arkadaşlar ‘Kimler olsun?’ dediklerinde, aynı hassasiyeti göstererek, yeter ki milli ve yerli bir duruş varsa, değerlerimize karşı düşmanlık duygusu yoksa kesinlikle biz onlarla beraber oluruz; onlarla beraber yola devam ederiz. Sağ olsun zaten Cumhur İttifakı olarak da Sayın Devlet Bey ile bu konularda her zaman görüşmemizi yaparız. O da bu tür hassasiyetlere değer veren bir insan olarak bizimle beraber. Burada da yine birlikte olduk, programlarımızı birlikte icra ettik.” diye konuştu.

“SIKINTININ BOYUTU GERÇEKTEN BÜYÜK”

Erdoğan’ın gündeminde yabancı birliklerin çekilmesiyle çatışmaların arttığı Afganistan da vardı. Afganistan’dan büyük göç dalgasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Erdoğan, güvenlikle ilgili tüm önlemlerin alındığını söyledi. 

Erdoğan, “İşin bir de Taliban boyutu var. Onlarla ilgili olarak da bazı görüşmelerimizi sürdürüyoruz.” açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı, mültecilerle ilgili Dışişleri Bakanlığının Afganistan yönetimiyle temas halinde olduğunu kaydetti. Konunun ayrıntılarıyla masaya yatırıldığını dile getiren Erdoğan, “‘Bu konuda sizler de seyirci olmayın, lütfen halkınıza sahip çıkın’ diyoruz. Çünkü sıkıntının boyutu gerçekten büyük.” yorumunu yaptı.

MACRON’A TEPKİ

Cumhurbaşkanı, terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD/YPG bağlantılı bir grupla görüşen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a da tepki gösterdi.

“Macron benimle hem iyi geçinmek istiyor; ‘Artık birbirimize böyle yüklenmeyelim’ diyor. Ama öbür taraftan da aradan birkaç gün geçiyor; işte PKK’nın, YPG’nin bu tür uzantılarıyla el ele adım atıyorlar.” ifadelerini kullanan Erdoğan şöyle devam etti:

“Kaldı ki şu anda zaten bunlar koalisyon güçlerinde Amerika ile beraberler. özellikle Irak’tan Suriye tarafına geçiyorlar. Suriye tarafına geçmek suretiyle burada teröristlere ciddi manada destekler veriyorlar.”

“YALAN ÜZERİNE KURULU HAYATLARI VAR”

Erdoğan’ın hedefinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun 15 Temmuz gecesine ilişkin açıklamaları da vardı. “O gece F-16’lar bizim üzerimizden gidip geliyorlardı. Bunlar ise tankların arasından Bakırköy Belediye Başkanı’nın evine gitti.” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

“Orada da kahvesini yudumlarken, bir taraftan da ne zaman vurulacak diye herhalde bizi izliyordu. Derdi oydu. Bunların sadece yalan üzerine kurulu bir hayatları var.”

“YALAN HABER” DÜZENLEMESİ

Cumhurbaşkanı, sosyal medyaya ilişkin de “Yalan terörüne karşı harekete geçiyoruz.” diyerek dikkat çeken bir açıklama yaptı. Konuyla ilgili uluslararası alandaki düzenlemelerle ilgili bir çalışma yaptıklarını söyleyen Erdoğan, “Ekim ayından itibaren bununla ilgili de Meclis’te bir çalışma yürütülecek. Bizdeki muhalefet partisi bu yalan terörünü siyasetinin tek malzemesi yapmış durumda. Onun için üzerine gitmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

SEÇİM BARAJI DÜZENLEMESİ 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim barajının düşürülmesinin de içinde olduğu seçim yasası değişikliği çalışmasındaki son durumu da anlattı. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) ile görüşmelerin sürdüğünü anlatan Erdoğan, mutabakat sağlanmadan karar açıklamayacaklarını belirtti.

Kaynak: NTV