Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Batı Karadeniz’deki sel hakkında, “Vatandaşlarıma bir şeyi hatırlatmak istiyorum, zorda kalmadıkça karayollarını tercih etmeyin, çünkü her an heyelan olabilir.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ve Kanal D ortak yayınına katıldı.

Erdoğan, “Coğrafyamızda yangın söndürmede en önemli hava aracı olan helikopterler 2002 yılında 18 adetken 2021 yılında 39’a çıkardık ama bu süreçte bu rakam 60’a yaklaştı.” ifadelerini kullandı.

Yangın söndürme çalışmaları hakkında Cumhurbaşkanı Erdoğan şunları söyledi:

“Önümüzdeki yıl belki kendimize ait uçağımızı satın alacağız. İtfaiye noktasındaki ekibimizi, filomuzu çok daha güçlü hale getirmiş olacağız.”

TOKİ 1 ay içinde inşaatlara başlayacak. Hedef, bir yıl içinde bu inşaatları bitirmek.

Yanan ormanlarımız küllerinden yeniden doğacak. Bu alanlar en verimli şekilde ağaçlandırılacak, yeniden orman olacak.

Türk Hava Kurumu, devletin bir kurumu değildir. Nasıl çeşitli vakıflar, dernekler varsa Türk Hava Kurumu da bunlardan bir tanesi.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Meclis’in açılmasıyla birlikte sosyal medyaya yönelik bir çalışmanın yapılması gereği olduğuna inandığını belirtti.

Erdoğan, “Kurumlarımızın ve görevlilerimizin fedakârlıkla yürüttüğü yangınla mücadelemize gerçek dışı bilgi ve haberlerle leke sürmeye çalışıyorlar. Hiçbir dijital mecra hukuktan azade değildir. Takma isimlerin arkasına saklanarak kişilere iftira, hakaret edilmesine, milli-manevi değerlere küfredilmesine, ayaklanma çağrıları yapılmasına müsaade etmeyiz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Gerek İran kapısından gerek Irak’tan duvarlarımızı ciddi oranda yükseltiyoruz. Buralarda yükselen duvarlar bu düzensiz göçün ülkemize girmesini engellemek için. Taliban’la bazı görüşmelere varıncaya kadar şu anda ilgili kurumlarımız çalışıyor. Hatta belki ben bile onların lideri durumunda olacak olanı kabul etme durumum olabilir.” diye konuştu.

“Çünkü eğer üst düzeyde bunları kontrol altına alamazsak. Bunlar kontrol altına alınamadığı takdirde Afganistan’daki barışı sağlamamız da mümkün olmaz. Yakalanan Afgan düzensiz göçmenlerin önemli bölümü yetkili kurumlarımız tarafından tekrar Afganistan’a sınır dışı ediliyor. Herkes şunu bilsin ki, Türkiye yol geçen hanı değildir. Bütün bunları biz ölçüyoruz, biçiyoruz, adımımızı da ona göre atıyoruz. Sosyal medyada birilerinin abarttığı şekilde, sınırlarımızdan düzensiz göç akını söz konusu değil.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Katar ile bu akşam görüşmem oldu, Taliban’ın attığı adımları nerede durdurabiliriz, nerede sulha yönelik bir adım atarız?” dedi.

Covid-19’la mücadele konusunda Erdoğan, toplumun tamamının aşılanmasını istediklerini ve bunun için bütün imkânların seferber edildiğini söyleyerek, TURKOVAC aşısı çalışmaları hakkında, “Neticeler şu ana kadar gayet güzel. Herhalde müjdeyi yıl dolmadan alacağız.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, yüz yüze eğitime geçiş konusunun 16 Ağustos Pazartesi günü yapılacak kabine toplantısında değerlendirileceğini bildirdi.

Yeni anayasa çalışmalarıyla ilgili Erdoğan, “Devlet Bey’e bu hazırlığımızı takdim edip, bu çalışmamızı istiyorum ki, çok daha güzel bir noktaya taşıyalım.” dedi.

Erdoğan işsizlik verileri ile ilgili olarak ise, “Bu yıl ilk çeyrekte yakaladığımız yüzde 7’lik seviye, yılı gayet iyi seviyede kapatacağımızın göstergesidir.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Fındık alım fiyatımız yüzde 50 sağlam iç esasına göre, Giresun kalite fındık için kilogram başına 27 lira, Levant kalite fındık için ise kilogram başına 26,5 liradır.” diyen Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yüksek randımanlı fındığa en az 1 lira fazla ödeme yapılacaktır. Çiftçilerimize alan bazlı mazot ve gübre desteğini de kilogramda 2 lira olarak veriyoruz. Nihai olarak fındık fiyatları kilogramda 29,5 lira ile 30 lira arasında gerçekleşiyor.”

Kamu işçisinin sözleşmesine dair Cumhurbaşkanı Erdoğan, “İşçilerimize hayırlı olmasını diliyorum. En düşük ücret 4 bin 100 TL’ye yükseltildi. En düşük ücret alan işçilere 1.217 TL artış yapıldı.” dedi.

YKS baraj puanının düşürülmesi hakkında ise Erdoğan, “Bu adımın gençlerimizin geleceği için önemli bir fırsat sunacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.