Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Suriye’den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız.” dedi.

Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

“Kabine toplantımızda sağlıktan eğitime, güvenlikten turizme kadar ülkemizi ve milletimizi yakından ilgilendiren pek çok hususla ilgili değerlendirmemizi yaptık.

FIRAT KALKANI HAREKÂT BÖLGESİ’NDEKİ SALDIRI

Suriye’den ülkemize yönelik saldırıların kaynağı mahiyetindeki kimi yerler konusunda artık tahammülümüz kalmamıştır. Polislerimize yönelik son saldırı artık bardağı taşırmıştır. En kısa sürede bu sorunların çözümü için gereken adımları atacağız. Buralardan kaynaklanan tehditleri, ya oralarda etkin olan güçlerle birlikte ya da kendi imkânlarımızla bertaraf etmekte kararlıyız.

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Mesleki Teknik Eğitim Ar-Ge Merkezi’nde öğretmenlerimize ve personele yönelik geliştirilen Covid-19 hızlı antijen test kitinde üretim aşamasına geldik. 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde 750 engelli öğretmenin ataması yapılacak.

FAHİŞ FİYAT ARTIŞLARI

Fiyat artışlarından dolayı sıkıntıya düşen çalışanlarımızı ve üreticilerimizi korumak için her türlü tedbiri alıyoruz. Artık daha çok üreten, ihraç eden özel sektörümüzün aynı şekilde kendi çalışanlarını koruyacak bir anlayışı gözeteceğini inanıyorum. Milletimizin mağduriyetine yol açan fırsatçıları da yakından takip ediyoruz. Ülkemizi yatırım, üretim, ihracat ve istihdam temelleri üzerinde, cari dengemizi ‘fazla’ yönünde sürekli geliştirerek büyütmeyi sürdüreceğiz. Bundan sonra Türkiye, ekonomik olarak her geçen gün çok daha güçlenecektir.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞININ İSMİ DEĞİŞTİ

Bir süredir dünya devletleri bir araya gelerek iklim değişikliğinin ağır sonuçlarını hafifletmek için çözüm arıyor. İklim değişikliği ve göç konusunda hayata geçirmeye planladığımız yeni yapısal düzenlemeleri sizlerle paylaşmak istiyorum. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın ismini Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı olarak değiştiriyoruz. Ayrıca İklim Değişikliği Başkanlığı ile Göç İdaresi Başkanlığı kurulacak. Yeşil Kalkınma konusunda siyasi partilerden özel sektöre ve sivil toplum kuruluşlarına (STK) kadar her kesimden bu tarihi projeye destek vermelerini bekliyoruz. Yeşil Kalkınma devrimini tüm çalışmalarımızın merkezine yerleştirerek insanlığın önündeki bu önemli krizin çözümünde öncü rol üstlenmekte kararlıyız.

Artık hiç kimsenin bu ülkede milletimizin bir kesiminin dertleri ve beklentileri üzerinden ayrımcılık siyaseti yapmasına izin vermeyeceğiz. Bu yıl ikna yoluyla 153 terör örgütü mensubunun teslim olmasını sağladık. Son 5 yılda yeniden kazandığımız gençlerimizin sayısı 1000’i geride bıraktı.”