Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sağlık Bakanlığına 40 bin yeni personel alınacağını duyurdu.

Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı’nın ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

SAĞLIK BAKANLIĞINA 40 BİN YENİ PERSONEL

“Koronavirüs salgını, yeni dalgalar ve yeni varyantlar halinde insanlığı tehdit etmeyi sürdürüyor. Bu durum gelişmiş ülkeler dâhil tüm devletlerin başta sağlık olmak üzere temel altyapılarını giderek zorlamaktadır. Sağlık hizmetlerinde herhangi bir krize izin vermedik. Vaka, vefat, yoğun bakım sayıları kontrol edebileceğimiz bir seviyededir. Özellikle hastanelerde sunulan hizmetlerde elbette aksamalar ve gecikmeler görünebilmektedir. En kısa sürede bunların da önüne geçeceğiz. Sağlık Bakanlığına bu vesileyle 40 bin yeni personel alınacak.

YÜZ YÜZE EĞİTİM

Okullar açık mı kalacak kapanacak mı tartışması artık sona ermelidir. Okullardaki yüz yüze eğitim-öğretim kesinlikle devam edecektir. Halen hazırlıkları süren 164 mesleki eğitim merkezini de ocak ayında açıyoruz.

ELEKTRİK FATURALARINDA TRT PAYI İLE ENERJİ FONU KESİNTİLERİ KALKIYOR

Küresel düzeydeki yükselişe rağmen elektriği, maliyetinin yarısı düzeyinde vatandaşlarımıza vererek 17 milyarlık bir sübvansiyon yaptık. Bir başka ifadeyle her vatandaşımıza yıllık bin 500 liranın üzerinde enerji desteği vermiş olduk. Önümüzdeki dönemde elektrik faturalarındaki TRT payı ile Enerji Fonu kesintilerini kaldırma kararı aldık.

TEZKERE MESELESİ

Türkiye’nin sınır ötesi harekâtları siyaset üstü bir konudur. Bu tezkereye karşı çıkmak, bitme noktasına gelen terör örgütünün sınır ötesindeki unsurlarına can simidi atmak demektir. Irak ve Suriye tezkerelerine hayır demelerini yalan ve iftiralarla savunanların ‘Kandil’i yakıp yıkmak’tan söz etmeleri omurgasızlık örneğidir.

LÜTFÜ TÜRKKAN’A TEPKİ

Partinin grup başkanvekilliğinden veya genel başkan yardımcılığından ayrılması bu iş için bir çıkış yolu değildir. Bu siyasetçi müsveddesinin ‘milletvekili’ sıfatına ve o kutlu çatının altında bir dakika bile durmaya hakkı yoktur. Bu şahsın milletvekilliğinin sonlandırılması dâhil, en ağır bedelleri ödemesi için siyasi ve hukuki tüm imkânları kullanacağız.

Bugün Azerbaycan’ın Karabağ’ı ve işgal altındaki topraklarını kurtardığı zaferin birinci yıl dönümüdür. Bu zafer için Cumhurbaşkanı Aliyev başta olmak üzere tüm Azerbaycanlı kardeşlerimizi tebrik ediyoruz. Karabağ ve Azerbaycan topraklarının haksız, hukuksuz, ahlaksız işgali karşısında 30 yıl boyunca susanlar, dökülen kanın ve trajedilerin baş sorumlusudur.

CUMHURBAŞKANLIĞI 2021 KÜLTÜR VE SANAT BÜYÜK ÖDÜLLERİ

Teoman Duralı, İdil Biret, Alev Ebuzziya, Cüneyt Arkın, Gürbüz Azak, Etem Çalışkan, İbrahim Manav ve Kemal Tahir ödüle layık görüldü.”